Eğitim

ABD'de 800 öğrenci Covid-19 şüphesiyle karantinada

Kaynak: AA

ABD’nin Georgia eyaletindeki bir okul bölgesinde, yeni tip koronavirüs (Covid-19) bulaşmış olma ihtimaline karşın 800 çocuğun karantinaya alındığı bildirildi.

Georgia’nın Cherokee İlçe Okul Bölgesi tarafından güncellenen verilere göre, 800 öğrenci ve 42 okul görevlisi Covid-19 tehlikesine karşı karantina altında tutuluyor.

Yüzyüze eğitim iptal edildi

Geçen hafta itibarıyla okul içinde eğitime başlanan bölgede, 42 binden fazla öğrenci bulunuyor. Öte yandan koronavirüs vakalarının ani artış göstermesi sonucu eyaletin diğer okul bölgelerinde yüz yüze eğitim de iptal edildi.

ABD’nin güney ve batı eyaletlerinde Covid-19 vakalarında artış devam ederken, marttan beri kapalı olan okulların yaz sonu açılıp açılmayacağı da ülke gündeminde tartışılıyor. Beyaz Saray okulların açılması için eyalet yönetimlerine baskı yapıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, çocuklardaki vaka ve ölümlerin azlığı nedeniyle okulların açılıp ailelerin de işlerine dönmesi gerektiğini savunurken, Demokratlar bu durumun birçok kişinin hayatını riske atabileceğini belirtiyor.

Öte yandan, Florida Sağlık Dairesinden yapılan açıklamada, bugün Covid-19’dan 276 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bin 800 kişinin ise test sonucunun pozitif çıktığı bildirildi.

Türkiye’de okullar 31 Ağustos’ta açılacak

Türkiye’de ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan takvime göre okulların açılmasına üç hafta kaldı. Ancak vaka sayılarında yaşanan artış nedeniyle okulların durumu tartışma konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her türlü senaryoya hazırlıklıyız dese de veliler ve öğretmenler okullarından açılmasından kaygı duyuyor.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığınca, 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğu, bugün 17.00’deki Bilim Kurulu Toplantısı sonucuna göre alınacak kararın, en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

(AÖ)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: