Gündem

ABD’li senatörler koronavirüsten kazanç sağlıyor iddiası

ABD Kongresi’nin iki üyesi, skandal bir haberle gündemde…

Cumhuriyetçi Parti’den iki üyenin, koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan finansal piyasalardaki çöküş öncesinde konumlarını kullanarak elde ettikleri bilgilerle haksız kazanç sağladıkları öne sürüldü.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Cumhuriyetçi Partinin Georgia eyaleti senatörü Kelly Loeffler, 24 Ocak’ta Senato Sağlık Komitesinde, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Direktörü Anthony Fauci ve Ulusal Alerji Enstitüsü başkanının da bulunduğu koronavirüs konulu toplantıya katıldı.

SATIŞTAN SONRA FİRMANIN HİSSELERİ ARTTI

Loeffler, toplantıda edindiği bilgiler sayesinde elindeki bazı hisse senetlerini sattı.

Eşi, New York Borsası’nın başkanlığını yapan Loeffler, toplantının yapıldığı gün elinde bulundurduğu Resideo Technologies adlı şirkete ait 50,001 ile 100,000 dolar değerindeki hisse senetlerini sattı. Satıştan kısa bir süre sonra firmanın değeri yüzde 50’den fazla düştü.

abdli senatorler koronavirusten kazanc sagliyor iddiasi - ABD'li senatörler koronavirüsten kazanç sağlıyor iddiası

Kelly Loeffler

Ayrıca Loeffler, evden çalışma yazılımları üzerine çalışan Citrix firmasından 100,000 ile 250,000 dolar değerinde hisse satın aldı. Daha sonra bu firmanın hisselerinde ciddi artış görüldü.

Loeffler, göreve geldiğinde 500 milyon dolarlık servetiyle kongrenin en zengin üyesi olmuştu.

BÜYÜK MİKTARDA HİSSE SATIŞI

Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD Senatosu İstihbarat Komitesinin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Kuzey Carolina Senatörü Richard Burr da, pozisyonu sayesinde koronavirüs ile ilgili aldığı özel bilgi üzerine ABD Borsası düşüşe geçmeden önce şubat ayı ortasında kendisi ve eşine ait 628 bin dolar ile 1,72 milyon dolar değer aralığındaki hisseleri sattı.

abdli senatorler koronavirusten kazanc sagliyor iddiasi 1 - ABD'li senatörler koronavirüsten kazanç sağlıyor iddiası

Richard Burr

Bu miktardaki hisselerin, Burr’un 2016’dan bu yana sattığı en yüksek sayıdaki hisse senedi olduğu görüldü.

Kongre üyelerinin edindiği gizli bilgileri kullanarak ticari faaliyetlerini yasaklayan yasa, 2012 yılında ABD Meclisi’nden geçmişti. Burr, yasaya karşı oy kullanan 3 senatörden biriydi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: