Eğitim

ABDÜLSELAM YILDIRIM'IN HABERİ Kürt Araştırmaları Derneği'nden görme engelliler için Kürtçe kurs

Haberin Kürtçesi için tıklayın

Kürt Araştırmaları Derneği, Covid-19’un yayılmasının ardından başlatmış olduğu online dil kurslarından birini bu sefer görme engelliler için düzenliyor.

Daha önce Kürtçenin Kurmanci ve Kirmancki lehçelerinde başlatılan dersler, ilginin artması üzerine görme engellileri de kapsayacak şekilde genişletildi. 

Bu amaçla, Kürt Araştırmaları Derneği ile Diyarbakır’da bulunan Dicle Görme Engelliler Derneği ortak bir çalışma yürüterek görme engelliler için Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde online bir kurs başlattı.

Bir ilk

17 Temmuz’da başlayan kurs üç ay sürecek. Avrupa ve Türkiye’nin birçok kentinden 28 öğrenci kursa katılıyor. Kurmanci kursu her hafta Cuma günleri saat 20.00 ile 22.00 arasında veriliyor.

Kursa ilişkin Bianet’e konuşan Kürt Araştırmaları Derneği (İstanbul Kürt Enstitüsü) Eşbaşkanı Eyyüp Subaşı, ilk kez böyle bir kurs düzenlediklerini söyledi.

133 - ABDÜLSELAM YILDIRIM'IN HABERİ Kürt Araştırmaları Derneği'nden görme engelliler için Kürtçe kurs

Subaşı, “Bu bizim için bir başlangıçtır. Gelecekte tüm engelliler için başka çalışmalara vesile olabilir” dedi. Eyyüp Subaşı, bu amaçla ders materyalleri hazırlamak istediklerini belirtti.

Subaşı, görme engellilerin okuyup yazması için kullanılan Braille alfabesini de Kürtçede bir standarda kavuşturma çabalarının olduğunu söyledi.

Kürtçe online derslere binlerce kişi katıldı

Dernek, pandeminin başlamasının ardından okuma-yazma ve Kürtçe dilinin geliştirilmesi amacıyla online dersler verdi. 15 Nisan’da başlayan ve altı hafta süren ilk kursa 1050’ye yakın kişi katıldı.

15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı vesilesiyle dil kursları daha da yaygınlaştı. Enstitü ve Kürtçe dil ile ilgilenen 28 başka kurum, 1 Haziran’dan itibaren yeniden online derslere başladı. Dört hafta süren bu kurslara katılmak için en az 2073 kişi başvuru yaptı. Görme engellilere yönelik özel kurs dışında, 15 Temmuz’da başlatılan yeni Kürtçe dil derslerine de şimdiye kadar 496 kişi katıldı. Böylece salgının başından bu yana yaklaşık 3600 kişi online ders gördü. 

Kürt Araştırmaları Derneği hakkında

Kürt Araştırmaları Derneği, İstanbul Kürt Enstitüsü’nün OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) 31 Aralık 2016’da İçişleri Bakanlığı tarafından  kapatılmasından sonra, Enstitü üyeleri ve çalışanları tarafından kuruldu. Dernek amacını, Kürt dili, edebiyatı, tarihi ve kültürüne ilişkin araştırma yapmak olarak açıklıyor. Aynı zamanda Kürt dilinin gelişimi için dil atölyeleri yapıyor.

Braille alfabesi 

1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. (AY/FD) 

Abdulselam Yıldırım

bia/kurdî Kasım 2017 ayı stajeri.  Selahattin Üniversitesi, Kürt Dili ve Edebiyatı mezunu. Dilbilimci-çevirmen

Kürtçe (Soranca) Konuşma Klavuzu ve Bo Bîyanîyan Kitêbî Fêrbûnî Kurdî kitaplarının yazarı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: