Eğitim

AÇIKÖĞRETİMDE PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ AÇILMASI: Açık öğretimde psikoloji eğitimi ikinci kez Danıştay'da

ÖSYM’nin yayınladığı 2020 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda İstanbul Üniversitesi’nden sonra Ankara Üniversitesi’nde de açıköğretim psikoloji programının açılacağı açıklandı. Türk Psikologlar Derneği (TPD), bu kararın da iptali için dava açtı. 

İstanbul Üniversitesi Açık Eğitim Fakültesi’nin yeni akademik yılda Psikoloji Lisans Programı açma kararının ardından, konunun uzmanlarından “psikoloji eğitiminin uzaktan mümkün olmadığı” itirazları yükselmişti. Psikoloji çevrelerinden tepkiler yükselirken, Türk Psikologlar Derneği, kararın iptali için Danıştay’da dava açmıştı.

TIKLAYIN – “Psikoloji, açıköğretim diplomasına emanet edilemez”

Bunun ardından, ÖSYM’nin bugün yayınladığı kılavuzda İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra Ankara Üniversitesi’nin de açıköğretim psikoloji programına öğrenci almaya başlayacağı ortaya çıktı.

ÖSYM’nin yayınladığı kılavuza göre İstanbul Üniversitesi’nin yanında Ankara Üniversitesi de açıköğretim psikoloji programına öğrenci almaya hazırlanıyor. İki program toplamda senede 1200 yeni öğrenci alacak.

Ama benim umudum var. Pes etmezsek mutlaka bir düzenleme gelecektir. pic.twitter.com/Dpll8bp5RS

— Sinan Alper (@SinanAlper_) July 21, 2020

Türk Psikologlar Derneği (TPD) Hukuk Müşaviri Av. Mehmet Ferit Aka, Ankara Üniversitesi’nde de açıköğretim psikoloji bölümü açılmasının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebi ile Danıştay 8. Dairesinde dava açtıklarını da sosyal medya hesabından duyurdu. 

İstanbul Üniversitesinden sonra Ankara Üniversitesi’nde de Açık Öğretim Psikoloji Bölümü açılmasının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebi ile Danıştay 8. Dairesinde davamızı açtık.@TPDBilgi #PsikolojideMesafeOlmaz #psikolojideacikogretimehayir #GerekcemizVar pic.twitter.com/OOlRm3jhXm

— Av. Mehmet Ferit Aka (@ferit_aka) July 22, 2020

Öte yandan öğrenciler ve psikologlar da Twitter’da karara itirazlarını duyurmaya devam ediyorlar. 

*Fotoğraf: pixabay.com

(SO)

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: