Teknoloji

Alman Federal Yetkilisinden Kamulara WhatsApp Uyarısı

Alman Handelsblatt gazetesinin yaptığı habere göre Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, tüm devlet kurumlarına WhatsApp’ı kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu. Facebook’a ait olan WhatsApp’ın her mesaj gönderildiğinde Facebook’a meta verileri ilettiğini söyleyen Kelber, WhatsApp’ın bu sayede şirketin IP adresine, konum verilerine, akıllı telefon ve işletim sistemi hakkındaki bilgilere ve mesajın gönderildiği tarih ve saat bilgilerine ulaşabildiğini söyledi. 

Kelber’in yaptığı açıklamanın ardından gazeteye konuşan WhatsApp yetkilisi, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini Facebook’a iletmediğini söyledi. Yetkili, “WhatsApp, mesajlar varsayılan olarak şifrelenmiş oldukları için onları okuyamaz” derken, mesajların sadece birbirleri ile mesajlaşan kişiler tarafından okunabildiğini, Facebook’un bu mesajlara erişimi olmadığını söyledi.

- Alman Federal Yetkilisinden Kamulara WhatsApp Uyarısı

Öte yandan Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, bu verilere erişen uzmanların; iş, mali durum, hobiler, hastalıklar gibi bilgileri de ekleyerek kullanıcı profili oluşturabildiğini söyledi. Bu konuda kim doğru söylüyor, elbette bilemiyoruz, ancak Facebook’un bu noktada daha önceden sabıkası bulunuyor. Facebook’un geçtiğimiz senelerde dolaylı yoldan ABD seçimlerine etki ettiği anlaşılmış ve bu süreçte çok sayıda insan Facebook’u silmişti.

50 Kişiye Kadar Görüntülü Konferans Görüşmeleri Sunan Messenger Room, WhatsApp'ın Beta Sürümünde Ortaya Çıktı

Facebook’u silmek yeterli mi?

Facebook bu olayın ardından güvenlik önlemlerini sürekli artırdığını ve eskisinden daha dikkatli olduğunu söylese de kullanıcılar Facebook’tan ayrılmaya devam ediyor. Elbette burada akıllara takılan bir soru var. Facebook’u silmek yeterli mi? Bildiğiniz gibi Facebook, aynı zamanda Instagram ve WhatsApp’ın da sahibi. Yani Facebook’u silseniz bile bu platformları kullanıyorsanız, bilgileriniz yine Facebook’a ulaşacaktır. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: