Eğitim

ANKARA MİLLETVEKİLİ YILDIRIM KAYA: "Sınavın doğal stresine, koronavirüs korkusu da eklendi"

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, haftasonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili olarak “Sınavın doğal stresine, koronavirüs korkusu da eklendi” diyerek bir açıklama yaptı.

“Tedbirler alınmıyorsa YKS’yi erteleyin” diyen Kaya, 14 Haziran’daki Milli Savunma Üniversitesi sınavı ve 20 Haziran’daki LGS’de resmi makamların açıklamalarının aksine, yeterli güvenlik tedbirlerinin alınmadığını aktardı.

Ankara Millletvekili Kaya şunları söyledi:

“Sosyal mesafe kurallarının yerle yeksan olduğunu endişeyle izledik. Sınav öncesi, sınav süreci ve sınav sonrası yaşananlar herkesi korkuttu. Öğrenci ve velilerin sınav öncesi okul önlerinde sosyal mesafe kurallarına uymadan toplanmalarına izin verildi. Sınav öncesi öğrenciler dip dibe sıraya sokularak bekletildi. Dünyanın 2 metre olarak kabul ettiği, bizde ise 1,5 metre olarak açıklanan sosyal mesafe sınıflarda 40 santimin altına düştü.”

20 öğrenci ve 2 gözetmen karantinaya alındı

Kaya LGS’deki aksamalar ile ilgili şöyle konuştu:

“Trabzon’da Düzköy İlçesi’nde LGS’ye girmek için okula gelen 4 öğrenci, okul idarecileri tarafından “Siz başarısızsınız, bu sınavda okulun puanını düşürürsünüz” denilerek sınava alınmadı. Van Muradiye’de de aynı sebeplerle 28 çocuktan sadece 8’i sınava alınmıştır. İzmir Torbalı’daki bir okulda ikinci oturum kitapçıkları birinci oturumda dağıtıldı.

20 Haziran LGS sınavında Kocaeli’de sınav anında bayılan öğrencinin koronavirüs olduğu ortaya çıktı. İstanbul ve Manisa ilerimizde yaşanan olaylar ise tüm bunların üzerine tuz biber ekti. Manisa’da koronavirüs tanısı konan bir öğrenci diğer öğrencilerle aynı sınıfta sınava sokuldu. Sınavdan sonra aynı sınıfta sınava giren 20 öğrenci ve 2 gözetmen karantinaya alındı. Benzer bir olay İstanbul Bakırköy’de de yaşandı; öğrenci ve öğretmenler karantinaya alındı.”

“Bilim Kurulu’nun görüşü alındı mı?”

27-28 Haziran’da 2 milyon 433 bin kişinin gireceği YKS için endişe ve korkunun arttığını belirten Kaya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi sunduklarını belirterek şu soruların yanıt bulması gerektiğini belirtti: 

• Milli Savunma Sınavı ve LGS’de yaşanan güvenlik sorunlarının YKS’de de yaşanmaması için ilave tedbirler alınmış mıdır?
• Kovid-19 tanısı konan ya da durumundan şüphelenilen öğrenci ve görevlilere ilişkin ne gibi tedbirler alınmıştır?
• 1 milyon 670 bin öğrencinin katıldığı LGS’de, 25 kişilik sınıflarda gözetmenler hariç 20 kişi sınava girerken; 2 milyon 433 bin kişinin gireceği YKS sınavında sınıflarda sosyal mesafe nasıl sağlanacaktır?
• Boyu çok uzun ve kilolu gençlerimizin ilkokul sıralarında sınava girerek mağdur olmamaları için önlem alınacak mıdır?
• Öğrenci ve velilerin okul önlerinde sosyal mesafe kurallarına aykırı toplanmalarını engellemek için yeterli güvenlik tedbirleri alınacak mı?
• Son günlerdeki gelişmeler konusunda Bilim Kurulunun görüşü alındı mı?
• Sınav öncesi yeterli tedbirlerin alındığına dair kamuoyu ve öğrencileri tatmin edecek bir açıklama yapılacak mı? (AÖ)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: