Teknoloji

Apple, Epic Games'in App Store Geliştirici Hesabını Kapattı

Son dönemlerde teknoloji dünyasının gündemini meşgul eden en büyük olaylardan bir tanesi, Fortnite'ın sahibi Epic Games ile Apple arasındaki kavga olmuştu. Fortnite, bir şekilde Apple'ın ödeme sistemi atlatmayı başarmış bunun sonucunda da App Store'dan kaldırılmıştı.

Apple, yaptığı bir açıklamada, süren hukuki savaş sırasında Fortnite'ın geliştiricisi Epic Games'in, Apple'ın uygulama mağazası App Store'daki hesabını da kapattığını açıkladı.

Apple, Epic'in App Store hesabını kapattı

- Apple, Epic Games'in App Store Geliştirici Hesabını Kapattı

Epic Games'in App Store hesabını kapatan Apple, birçok uygulama geliştiricisi tarafından kullanılan ve yine Epic Games'e ait olan Unreal Engine'in bu olaydan etkilenmeyeceğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre iPhone kullanıcıları, Fortnite'ı ve diğer Epic Games oyunlarını App Store vasıtasıyla indiremeyecekler.

Hâlihazırda Epic Games'in oyunlarını indirmiş olan oyuncular, herhangi bir sorun yaşamadan oyunu oynamaya devam edebilecek ancak Apple ödeme sistemiyle herhangi bir oyun içi satın alma işlemi yapamayacaklar. Federal mahkeme, pazartesi günü Apple'ın Epic'in oyunlarını engelleyebileceğini ancak Unreal Engine'e zarar verebilecekler aksiyonlar alamayacağını söylemişti.

- Apple, Epic Games'in App Store Geliştirici Hesabını Kapattı

Apple, eğer ki Epic Games Apple'ın ödeme sistemini atlattığı oyun içi satın alma kısmını kaldırırsa Fortnite'ın mağazasında yer almasına izin vereceğini söyledi. Ancak Epic, bunun "Apple'ın iOS'taki uygulama içi ödemelerde kurduğu tekele göz yummak olacağını" söyleyerek reddetti.

Facebook, Apple'ı Hedef Aldığı Bir Açıklama Yaparak Epic Games Cephesine Katıldı

Apple ise "Mahkeme, dava sürerken Epic'in, bunu ortaya çıkarana kadar geçtiğimiz 10 yıl boyunca razı oldukları App Store rehberine uyması gerektiğini önermiştir" dedi. Şirket, Fortnite güncellemeleriyle birçok kez App Store kurallarının ihlâl edildiğini ve bunun iOS'taki diğer uygulama geliştiriciler için adil olmadığını dile getirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: