Teknoloji

Apple Gobi, Dairesel QR Kodlara Destek Verebilir

Apple’ın iPhone’lar için sunduğu mobil işletim sistemi iOS’in yeni sürümü olacak iOS 14’ü 22 Haziran’da yapılacak geliştirici konferansında tanıtması bekleniyor. iOS 14’ün açıklanmasına bir ay kadar bir süre varken, işletim sistemi hakkında yeni bir bilgi ortaya çıktı.

iOS 14’ün beta dosyalarını inceleyen TechCrunch muhabiri Josh Constine, mobil işletim sisteminin dosyalarında yaptığı incelemede Gobi ismi verilen bir artırılmış gerçeklik uygulaması tespit etti. Constine, Gobi’nin geleneksel QR kodlarının yanı sıra yeni dairesel QR kodu tarayabileceğini öne süren Constine, Gobi’nin tarayabileceği QR kodlarının görüntülerini de yayınladı.

iOS 14'ün Gobi uygulamasının tarayabileceği QR Kod tasarımları

- Apple Gobi, Dairesel QR Kodlara Destek Verebilir

Josh Constine, Gobi’nin kodları arasında konum verilerini kullanan bir kod bloğu da bulduğunu açıkladı. Bu kod bloğu, Starbucks gibi özel indirimler sunan işletmelerde kampanyalardan yararlanılmasını sağlayacak bir özelliği refere ediyor. 

Aslında iOS 14’le beraber gelecek artırılmış gerçeklik uygulaması Gobi ile ilgili ortaya çıkan ilk bilgiler bunlar değil. Geçtiğimiz haftalarda Gobi ile ilgili çıkan haberler uygulamanın Apple’ın artırılmış gerçeklik seti ile entegre çalışacağını gösteriyordu.

- Apple Gobi, Dairesel QR Kodlara Destek Verebilir

Apple'ın yeni dairesel QR kodları

Apple'ın iOS 14 ve iPadOS 14'te XCode Kullanımını Mümkün Kılacağı İddia Edildi

iOS dosyalarını inceleyen Josh Constine, Gobi’nin dışında iOS 14’te iPhone’un kaybolması halinde bulunmasını sağlayan iPhone'umu Bul uygulamasında bazı yeni ses dosyalarına rastladı. Constine, Bul uygulamasında “önce açık”, “önce kapalı”, “yakın” gibi ses dosyalarının bulunduğunu belirtti. Bul uygulamasında yer alacak bu ses dosyaları, kaybolan iPhone’a yaklaşıldığında veya uzaklaşıldığında kullanıcılara bildirim sesi olarak sunulabilir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: