Teknoloji

Apple TV + Dizisi See, Görme Engeli İçin Danışman Kullandı

Apple tarafından geçtiğimiz senenin kasım ayında kullanıma açılan Apple TV+, kısa süre içerisinde pek çok güzel yapıma ev sahipliği yaparak izleyicilerin beğenisini kazanan platformlardan bir tanesi olmayı başardı. Platform için çıkan orijinal yapımlardan biri de Jason Mamoa’nın baş rolde yer aldığı bilim kurgu dizisi See idi. Gelecek bir zaman diliminde görme yetisini yitirmiş insanların yaşam öyküsünü konu alan dizi olumlu yorumlar almayı başardı.

Dizide kurulan dünya için alınan yardımlar arasında görme engellilerin yaşamının daha iyi yansıtılabilmesi için çalışılan bir danışmanın da mevcut olduğu açıklandı. Prodüksiyonda, görsel bozukluklarla geçen yaşamı daha gerçekçi bir şekilde tasvir edebilmek için bir görme engeli danışmanının kullanıldığı söylendi. Uzak gelecekte yaşayan insanların bir virüs yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmalarını ve hayattakilerin görme yetilerini kaybetmeleri üzerine kurulan yapımda macera öğeleri öne çıkıyordu.

Doğru tasvir konusunda sadece danışmana güvenildi:

- Apple TV + Dizisi See, Görme Engeli İçin Danışman Kullandı

Dizi her ne kadar bilim kurgu türünü temsil etse de gerçekçiliğin çok önemli olduğu aktarıldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan yapımcı ve danışman Joe Strechay, ekranda gösterilen görme engelli bireylerden oluşan bir toplumun nasıl yaşayacağı ve iletişim kuracağı konularında tamamen kendisine güvenildiğini aktardı. Bu sayede senaryo ve sahnelerin mümkün olduğunca doğru hale getirildiğinin altını çizdi. Strechay, bir genetik bozukluk sonrası bastona geçiş yaptığını ve az gören insanlara daha önce de işgücüne katılımla ilgili destek verdiğini sözlerine ekledi.

Chernobyl'in Yönetmeni, The Last of Us Dizisinin Pilot Bölümünü Yönetecek

Strechay’in aktardığına göre kendisi görme engelli bireylerin daha önceden popüler medyada nasıl resmedildiğine dair çalışmalar yapmış ve bunlar See dizisindeki danışmanlığının şekillenmesini sağlamış. Ayrıca daha önce de farklı yapımlarda danışman olarak görev almış. Görme engelinin gerçekten içinde olan birinden bu konuda alınan yardım, dizinin başarısında oldukça etkili olmuş gibi. Yapımın ikinci sezonuna dair merak edilenler henüz gizemini koruyor ve özellikle koronavirüs pandemisini atlattıktan sonra gelmesi muhtemel yeni sezonun yayın tarihi iple çekiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: