Teknoloji

Arabanızın Park Yerini Unuttuğunuzda Beyninizde Neler Oluyor

Ellerinizde ağır torbalarla süpermarketten ayrıldığınız zamanı düşünün. Anahtarı cebinizden çıkarmak için planlar yapıyorken ansızın arabanızı nereye park ettiğinizi unutuyorsunuz. Beyninizin o an neler yaşadığını bilmiyorsanız, gelin bu konu hakkında yapılan araştırmayı beraber inceleyelim. 

York Üniversitesi'ndeki psikologlar, bu sinir bozucu olay hakkında araştırmalara başladılar. Kısmi bir amnezi olarak düşünülebilecek olay anlarının nasıl ortaya çıktığını inceleyen araştırmacılar, şu soruyla karşı karşıya kaldılar: "Unuttuğumuz zaman, hafızamızdaki bilgiler tamamen mi kayboluyor yoksa zamanla siliniyor mu?"

Hafızanız size küçük oyunlar oynuyor olabilir:

- Arabanızın Park Yerini Unuttuğunuzda Beyninizde Neler Oluyor

Aklındaki soruların cevaplarını bulmaya çalışan araştırmacılar, çevrimiçi bir çalışma yapmaya karar verdi. 18 ila 35 yaş aralığında 400’den fazla katılımcıyı içeren bu araştırma, ortaya ilginç sonuçlar koydu. Hafızamıza aldığımız spesifik konumları beynimiz ya tamamen unutuyor ya da ilk öğrenildiği zamandaki gibi çok net bir şekilde hatırlıyor. 

İnsan beyninin anlık unutma sorunuyla ilgili olan çalışmanın ortak yazarı, York Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Dr. Aidan Horner şunları söyledi: “Çalışmamızda, insan beyninin unutma anlarında hangi bilgilerin kaybolduğunu saptamaya çalıştık. Elde ettiğimiz sonuçlara göreyse unutma anlarında hafızamızdaki bilgilere ulaşmakta sıkıntı çektiğimizi fakat bilgilerimizdeki hassasiyetimizin kaybolmadığına rastladık."

Nasıl unuttuğumuz konusunun önemli olduğunu söyleyen Horner, unutmak eyleminin aslında beynimizin karar verme süreçlerini kolay geçirmesinde yardımcı olduğunu ekledi. Dikkat dağıtıcı ve gereksiz bilgileri unutan insan beyni, karar vermek için gerekli temel bilgileri elinde tutmak istiyor.  

- Arabanızın Park Yerini Unuttuğunuzda Beyninizde Neler Oluyor

Çevrimiçi araştırmada katılımcılardan, bir daire üzerindeki kelimelerin yerlerini öğrenmeleri istendi. Sonrasında katılımcıların, seçtikleri kelimelerinin yerini hatırlaması ve bir kalem yardımıyla işaretlenmesi istendi. Arabanızı park etmek için bir yer seçtiğiniz ve sonrasında o yeri bulmak hakkında küçük bir beyin fırtınası yaptırılmış gibi görünüyor. 

Hafıza İle İlgili Çoğu Kişinin Bilmediği 8 Garip Şey

Hafızamızdaki bilgilerin zamanla mı silindiği yoksa tamamen mi kaybolduğu hakkındaki sorunun cevabınaysa katılımcıların 10 dakika ila 4 gün arasında değişen farklı zaman aralıklarıyla test edilmesi sonucunda ulaşıldı. Kelimelerinin yerlerini unutan insanların bir daha hatırlayamadıklarını ama hatırlayan kişilerin net bir şekilde yerlerini gösterebildiğini ortaya koydular.  

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: