Eğitim

Atanan engelli öğretmene ‘öğretmen olamaz’ dediler

Uşak’ta yaşayan ve engelli öğretmen olarak Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan 29 yaşındaki Ş.Ç., Uşak İl Sağlık Müdürlüğü’nün “öğretmen olamaz” raporu nedeniyle göreve başlatılmıyor.

Nisan ayının sonunda engelli öğretmen atamaları yapıldığını öğrenen Ş.Ç., başvuruda bulundu. Başvuru koşullarına uyan Ş.Ç. atamasının yapıldığını öğrendikten sonra Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü’nü aradı ve gerekli evrakları sordu.

Kendisinden sağlık raporu istenen Ş. Ç., Uşak İl Sağlık Müdürlüğü’ne rapor için başvurdu. Heyete giren Ş.Ç’ye “öğretmen olamaz” raporu verildi. Rapora itirazda bulunan Ş.Ç.’nin bu kez hakem hastaneden rapor alınmasına karar verildi. 

“Öğretmenlik yaparken su çiçeği kaptım”

İzmir Katip Çelebi Hastanesi’ne yönlendirilen Ş.Ç. yaşadığı süreci bianet’e anlattı:

“Doğuştan değil, sonradan engelli oldum. 7 yıl önce ücretli öğretmenlik yaparken su çiçeği mikrobu kaptım. Beyincik zarar gördü ve şu an serebral ataksi (denge bozukluğu) hastasıyım.

Ben lisans  mezunuyum okul öncesi öğretmenliği okudum. Engelli öğretmen olarak başvuru yaptım, başvuru şartlarını sağlıyordum atamam olmasına rağmen sağlık kurulu ‘öğretmen olamaz’ dedi.

“Heyet öğretmenliğin tanımını istiyor”

Bu karara itirazda bulunduk hakem hastanede tekrar değerlendirilmek üzere Uşak İl Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe verdik. Bizi İzmir Katip Çelebi Hastanesine yönlendirdiler. Bu hastaneden randevu almak imkansızdı, pandemiden ötürü bu süreçte zaman kaybımız çok oldu, biz maddi manevi tüm imkanlarımızı zorladık ve heyete girdik.  

Henüz karar çıkmadı ama Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenliğin tanımını istemiş benim ise zamanım az kaldı. 30 Ağustos’ta bitiyor. 

“30 Ağustos’a kadar süre verdiler”

Gerekli evrakları 30 Ağustos’a kadar Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü’ne  götürmezsek atamanın iptal olacağını söylediler. Ek süre talep ettik. Ama süre vermediler. Başvurumda raporumun derecesi yazıyordu. Bunu bile bile atamam yapıldı.

Engelli öğretmen olarak atamam yapılıyor fakat engelim nedeniyle ‘öğretmen olamaz’ deniyor. Bu nasıl bir çelişki. Evliyim, şu an hamileyim evimi tek başıma idare ediyorum ama mesleğimi yapamayacağım söyleniyor.

Ben ve benim gibi olanlar bu durumda mağdur, bizim hayatımız söz konusu bunun hesabını kim verecek. Biz engellilerin çalışma hakkı elimizden alınıyor, bizim yaşama hakkımız olduğu kadar toplumda var olup çalışma hakkımız da var. Buradan yetkililere sesleniyorum bu sürecin bir an önce olumlu sonuçlanmasını istiyorum.” (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: