Eğitim

ATÖLYE BİA / ONLINE PODCAST PROGRAMI – MAYIS 2020 Medyapod'la Birlikte Podcast Atölyesi Gerçekleştirildi

IPS İletişim Vakfı/Atölye BİA’nın düzenlediği podcast atölyesi, 16-17 Mayıs’ta online olarak gerçekleşti. 

Atölyeyi, Medyapod Podcast Akademi eğitim koordinatörleri İlkan Akgül ve Uraz Kaspar yürüttü. Zoom üzerinden gerçekleşen  atölyeye aralarında gazeteci ve podcasterların olduğu yaklaşık 44 kişi katıldı.

Atölyenin 16 Mayıs cumartesi gerçekleşen ilk gününde Akgül, Medyapod’un işleyişi ve podcastlerine dair bilgi paylaştı; podcast mantığına ve teorisine değindi. 

Fark yaratın

Akgül, podcast hazırlarken ilk olarak şu noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti:

*Podcastinize bir logo bulun. Logoda mümkünse mikrofon simgesi olmasın. 3-4 kelimelik kendinizi ifade eden kavramlarla logonuzu açıklayın. Bu görselin sosyal medya versiyonları da olsun. Bunun için Canva gibi programları kullanabilirsiniz.

*Podcaste başlarken, laf kalabalığından ve gereksiz esprilerden uzak durun, süreyi aşırı uzun tutmayın ve verdiğiniz sözü tutun.

*Podcasti hazırlarken “Dinleyici sizi neden dinlesin?” bu soruya yanıt verin. Yani fark yaratın. “Sizi diğer programlardan ayıran ne?”, “Yeteri kadar zaman ve kaynağınız var mı?” bu sorulara yanıt veren içerik üretmeniz de fayda var.

Podcastinizi duyurun

Atölyenin ikinci gününde podcast hazırlamanın teknik boyutuna değinildi. Kaspar, “Podcast hazırlamak için pahalı ekipmanlara ihtiyaç var mı?” başlıklı sunumunda teknik bilgileri ve podcast araç çantası önerilerini sıraladı. Kaspar özetle şunları belirtti:

*Podcastiniz için ayrı e-posta adresi ve ayrı sosyal medya hesapları alın. Mutlaka birden fazla kez podcastinizi duyurun. Sosyal medyada podcastinizi duyurmaktan çekinmeyin.

*Zoom gibi programlarda yaptığınız görüşmeyi ses kaydı olarak da kaydedebiliyorsunuz. Ayrıca zencastr ve ringer gibi siteleri de deneyebilirsiniz. Bu sitelerden ilki pandemi nedeniyle kayıt etme süresini ve konuk sayısını sınırsız hale getirdi. Ringer ise 30 gün boyunca ücretsiz kullanılabiliyor.

*Ayrıca üç-dört kişiyle söyleşi yapıp ayrı ayrı veya tek bir ses olarak kayıt alabiliyorsunuz.

*Aldığınız sesleri adobe audion ve audacityteam gibi sitelerinden montajlayabiliyorsunuz. Sesteki bozuklukları ve kulağı rahatsız eden hapşurma ve hıçkırma gibi detayları temizlemeniz öneriliyor.

*Mikrofon olarak boya by – m1 ve rode smart lav önerildi.

*Son olarak Spotify’a podcastinizi yüklerken nelere dikkat edilmesi gerektiği anlattı. Spotify üyeliğiniz varsa bile ayrı bir hesap almanız gerektiği söylendi.

İkinci günün sonunda gazeteci Seçil Türkkan da kendi podcast deneyimini anlattı. Medyapod’da “Devam filmi” adıyla podcast yapan Türkkan’ın sunumunun ardından atölye sona erdi.  

(EMK)

(atolye bia online podcast programi mayis 2020 medyapodla birlikte podcast atolyesi gerceklestirildi0 - ATÖLYE BİA / ONLINE PODCAST PROGRAMI - MAYIS 2020 Medyapod'la Birlikte Podcast Atölyesi Gerçekleştirildi

Uraz Kaspar 

10 yıla yakın süredir Yeditepe Üniversitesi GSF bünyesinde, Takı Tasarımı ve Tekstil Endüstrisinde Organizasyon derslerini vermektedir.

Sektörde uzun yıllar tasarımcı olarak hizmet verdikten sonra, yazılı ve işitsel medya alanlarında çalışmalar yapmakta ve eğitimler verme olan Uraz Kaspar 1 yıldır Medyapod bünyesinde “Selobant” isimli kültür-sanat podcast programını yürütmekte ve Podcast Akademi bünyesinde eğitimler vermeye devam etmektedir.

İlkan Akgül

Uzun yıllardır içerisinde bulunduğu reklam sektöründe birçok siyasi parti ve STK ile çalıştı, çeşitli platformlarda editörlük görevi üstlendi.

Medyapod ağında yayınlanan ShortCAST isimli programı ve platformun eğitim koordinatörlüğünü yürüten İlkan Akgül halen çeşitli mecralara içerik üretmeye devam ediyor.

 

Atölye BİA hakkında

IPS İletişim Vakfı/bianet’in Atölye BİA adıyla düzenlediği habercilik seminerleri medyanın farklı birimlerinden gazetecilere, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakültesi öğrencilerine ve gazetecilik yapmak isteyen herkese açık.

Atölye BİA programları hak, toplumsal cinsiyet ve çocuk odaklı habercilikle barış gazeteciliği perspektifi ve tercihiyle temel gazetecilik, haber fotoğrafçılığı, yargı haberciliği, araştırmacı gazetecilik, yeni medya, görselleştirme araçları, dijital güvenlik gibi alan ve temalar üzerinden kuruluyor. 

Atölye BİA ile birlikte IPS İletişim Vakfı’nın 2002-2007 aralığında düzenlediği temel gazetecilik, kadın, çocuk, insan hakları odaklı habercilik eğitimleri ve 2008-2017 aralığında gerçekleştirilen Okuldan Haber Odası programları yıl içine yayıldı ve gazetecilere ve ilgilenen herkese açık hale geldi.

Haziran 2018’de başlayan Atölye BİA programında, Aralık sonu itibariyle 8 atölye (7-13 Haziran Gazeteciler İçin Yeni Medya, 16-25 Temmuz Gazeteciler İçin Haber2 Eylül Kürtçe Habercilik ve Çeviri7-9 Eylül Haber Fotoğrafçılığı ve Fotoröportaj17-26 Eylül Çevre ve Kent Haberciliği1-8 Ekim Yargı Haberciliği15-23 ve 8-16 Kasım Gazeteciler için Haber Atölyeleri) 101 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

2019 yılında ise farklı tarihlerde (11-18 Şubat20-27 Şubat14-21 Haziran, 22-29 Temmuz2-10 Eylül5-13 Aralık) altı “Temel Gazetecilik Atölyesi”, yine farklı tarihlerde (27-28 Nisan Kürtçe Habercilik ve Çeviri4-5 Mayıs Dijital Güvenlik10-12 Mayıs Haber Fotoğrafçılığı13-20 Mayıs Gazeteciler Yeni Medya21-25 Ekim İklim Haberciliği11-15 Kasım Kadın-LGBTİ+ ve Yargı Haberciliği) altı tematik atölye düzenlendi.

2020 yılı boyunca temel ve tematik habercilik atölyeleri devam edecek. 2020 yılı başlangıcında düzenlenen atölyeler şöyle; 24-28 Şubat Uygulamalı Haber Atölyesi29 Şubat – 1 Mart Podcast Atölyesi11-26 Nisan Online Kürtçe Medya Atölyesi. 

Bu proje İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) desteğiyle gerçekleştiriliyor.

* Atölye BİA haberleri için tıklayın.

Evrim Kepenek

bianet kadın ve LGBTİ haberleri editörü. bianet stajerlerinden. Cumhuriyet, Birgün, Taraf, DİHA, Jinha ve Jin News için çalıştı. Sivil Sayfalar, Yeşil Gazete, Journo ve sektör dergileri için yazılar yazdı. Okulun Duzi belgeselini yönetti. Hemşin kültür dergisi GOR’un yazarlarından. Yeşilden Maviye & Karadeniz’den Kadın Portreleri, Sırtında Sepeti, Medya ve Yalanlar isimli kitaplara katkı sundu. 2011 Musa Anter Gazetecilik ödülü sahibi. İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği bölümünden mezun oldu, eğitimine Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: