Eğitim

Bahçeşehir Üniversitesi Uzaktan Eğitim Raporu: Öğrenmek İçin Yüz Yüze İletişim Gerekli

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Bahçeşehir üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Covid-19 nedeniyle 23 Mart’ta başlayan uzaktan eğitime ilişkin yaptığı araştırmanın sonucunu düzenlediği online toplantıyla kamuoyu ile paylaştı.

4 bin 435 ilkokul öğrencisi, 9 bin 536 ortaokul ve lise öğrencisi, 5 bin 661 öğretmen ve 25 bin 395 veli ile görüşülen araştırmada, öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin uzaktan eğitime bakış açıları soruldu.

Araştırmaya katılan ilkokul öğrencilerinin yüzde 12’si uzaktan eğitimin okuldaki eğitime göre daha etkili olduğunu düşünürken, öğrencilerin yüzde 75’i öğrenmek için yüz yüze iletişime ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Öğrenciler: Okul daha etkili

Öğrencilerin yüzde 80’i uzaktan eğitim süresince verilen ödevleri zamanında ve kendileri yaptıklarını ifade ederken yüzde 75’i ise  okulda verilen ödevleri daha hızlı  ve daha kolay yaptıklarını söylüyor.

Katılan ilkokul öğrencilerinin sadece yüzde 12’si uzaktan eğitimin okuldaki eğitime göre daha etkili olduğunu düşünürken, öğrencilerin yüzde 75’i öğrenmek için yüz yüze iletişime ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

bahcesehir universitesi uzaktan egitim raporu ogrenmek icin yuz yuze iletisim gerekli0 - Bahçeşehir Üniversitesi Uzaktan Eğitim Raporu: Öğrenmek İçin Yüz Yüze İletişim Gerekli

İlkokul öğrencilerinin yüzde 80’i uzaktan eğitimin öğrenmelerine yardımcı olduğunu belirtirken, öğrencilerin yüzde 92’si eğitimlerinin en iyi şekilde gerçekleşmesi için okulda yüz yüze eğitimi tercih ettiklerini söyledi.  Yüzde 95’i ise yüz yüze eğitimde düşüncelerini daha kolay ifade ettiklerini vurguladı.

Genel olarak ilköğretim öğrencileri uzaktan eğitimin kendileri için etkili ve öğretici olduğunu düşünüyor ancak, yüz yüze eğitimle karşılaştırmalı olarak tercihleri ve yatkınlıkları sorulduğunda öğrencilerin çoğunluğu “yüz yüze okulda eğitimi” tercih ettiğini ve yüz yüze eğitimin “daha etkili” ve “öğretici” olduğunu belirtiyor.

bahcesehir universitesi uzaktan egitim raporu ogrenmek icin yuz yuze iletisim gerekli1 - Bahçeşehir Üniversitesi Uzaktan Eğitim Raporu: Öğrenmek İçin Yüz Yüze İletişim Gerekli

Araştırmaya katılan ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin yüzde 78’i de ders çalışma ortamlarının uzaktan ders dinleme ve çalışma için uygun olduğunu ifade ediyor. 

Öğrencilerin yüzde 47.4’ü dersin online olarak yapılamayacağına inanıyor, yüzde 21.1’i ise bu konuda kararsız. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim kadar etkili olma durumu sorulduğunda ise öğrencilerin büyük çoğunluğu (%62.9) etkililiğinin yüz yüze eğitim kadar olmadığını belirtiyor.

Öğretmenler: Yüz yüze eğitim gerekli

Öğretmenlerin yüzde 80.7’si daha önce uzaktan eğitim deneyimi yaşamadığını, yüzde 35.7’si uzaktan eğitim konusu ile ilgili olarak Hizmet İçi Eğitime ihtiyacı olduğunu belirtiyor.  Ölçme- değerlendirme söz konusu olduğunda ise yüzde 34 oranında öğretmen uzaktan eğitim veya benzeri teknoloji aracılığıyla ölçme-değerlendirme yaptığını söylüyor.

bahcesehir universitesi uzaktan egitim raporu ogrenmek icin yuz yuze iletisim gerekli2 - Bahçeşehir Üniversitesi Uzaktan Eğitim Raporu: Öğrenmek İçin Yüz Yüze İletişim Gerekli

Öğretmenlerin, yüzde 90.4’ü dizüstü bilgisayar, yüzde 86.4’ü akıllı telefon sahibi olduğunu ifade ediyor. Uzaktan eğitimi gerçekleştirirken ise ağırlıklı olarak (%87) dizüstü bilgisayar kullandıklarını dile getiriyor. Akıllı telefon yoluyla uzaktan eğitim veren öğretmen yüzde  27.4’dür.

Öğretmenlerin yüzde 81.8’i yüz yüze eğitimin gerekli olduğunu belirtiyor. Uzaktan eğitimin tek başına yeterli olduğuna inanan öğretmen yüzdesi oldukça düşük. Öğretmenlerin yüzde 81.90’u uzaktan eğitimin yüz yüze öğrenmeyle birleştirildiğinde daha faydalı olacağını düşünmesine rağmen, yüzde 38.5’i gelecekte uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime göre daha fazla tercih edileceğini ifade ediyor. 

Veliler: Geleceğin modeli olamaz

Velilere yüzde 83.5’i sınıf içi eğitimin daha verimli olduğunu düşünüyor. Velilerin yüzde 82.5’i, uzaktan eğitimin sınıfta eğitim gerçekleştirilemediği zamanlarda ya da sınıf içi eğitimleri desteklemek amacıyla kullanılması gerektiğine inanıyor. Velilerin yüzde 59.2’sine göre uzaktan eğitim geleceğin eğitim modeli olarak gösterilemez.

bahcesehir universitesi uzaktan egitim raporu ogrenmek icin yuz yuze iletisim gerekli3 - Bahçeşehir Üniversitesi Uzaktan Eğitim Raporu: Öğrenmek İçin Yüz Yüze İletişim Gerekli(RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: