Eğitim

Bakan Selçuk'tan LGS Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, A Haber canlı yayınına konuk olarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Bakan Selçuk’un açıklamaları özetle şöyle:

LGS

“ 20 Haziran’daki Liselere Geçiş Sistemi (LGS) çocuklar kendi okullarında girecek. Sınava giriş belgeleriyle ilgili işlemler e-okul üzerinden yapılacak. Kimliklerde fotoğraf şartını da bu sene kaldırdık.

“Velilerimizden de bir beklentimiz var; okul bahçeleri sıkışık olacağı için çocuklarımızın rahat etmesi açısından velilerimizin okul bahçesinin dışında beklemelerini isteyeceğiz.

“Okullar LGS öncesinde temizlenip dezenfekte edilecek.

“Çocuklarımızın ne şekilde otururlarsa çok daha sağlıklı olacakları konusunda da planlamalar yaptık. Ancak bu planlamaları Bilim Kurulu ile de gözden geçirmemiz gerekiyor.

“Her öğrencimize, öğretmenimize ve görevli kişilere ücretsiz maske dağıtımı yapacağız. Sınıflarda her çocuğumuzun yararlanabileceği dezenfektan materyalleri bulunacak.

“Çocuklarımızın arka arkaya oturmasının engellenmesi, aralık bırakılması, sınıfın metrekaresine göre bir sınıfta kaç öğrencinin bulunması gerektiği konusundaki teknik ayrıntıları da Bilim Kurulu ile yapacağımız görüşmeler sonucunda belirlemiş olacağız. Bütün bunları da halkımızla en kısa sürede paylaşacağız.”

YKS

(Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Her sene 2 dönemde yer alan konuların tamamından sorumlu olan öğrenciler bu yıl konuların yarısından, yani sadece birinci dönemden sorumlu.

Okulların açılması

“Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak ‘Okullar 1 Haziran’da açılacak’ diye bir ifade kullanmadık. Basında bazı yerlerde yer aldı ama bizim böyle bir ifademiz yok. Bizim 1 Haziran’da açıldığında ne şekilde planlamamız var, Eylül’de açılırsa ne şekilde bir çalışmamız var bütün senaryoları sıralarken bunun içinde 1 Haziran da vardı.

 “Bizim dinamik bir sürecimiz var. Her gün, her hafta değişen bir durum söz konusu. MEB olarak ‘şu tarihte açılsın, bu tarihte kapansın’ biçiminde tek başına bir karar almaktan ziyade Bilim Kurulumuz tavsiyeleri, Sağlık Bakanlığımızın ortaya koyduğu tablo, dünyadaki gidişat, bütün bunları ortaya koyup, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir değerlendirme yapılıyor.”

(DB)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: