Eğitim

BAKAN ZİYA SELÇUK AÇIKLADI "Covid-19'lu öğrenciler LGS'ye hastanede girebilecek"

Fotoğraf: AA – Arşiv

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının yapılacağı okul sayısının beş kat artırıldığını ve 18 bin 139 okulda sınav yapılacağını açıkladı.

Selçuk, Covid-19 tanılı öğrenciler için LGS’de ayrı okul ve mekanlar oluşturulduğunu, hastanede de sınav yapılabileceğini belirtti.

Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına göre özetle şunları dedi:

“Okul, salon, görevli sayısı arttı”

“Geçen seneki LGS’de 3 bin 873 tane sınav yaptığımız okul vardı. Bu sene sınav yapılan okul sayısı 18 bin 139 oldu. Beş katından fazla arttı.

“Böylece çocuklar sosyal mesafe kurallarına kolaylıkla uyabilecek. Geçen sene 59 bin civarında sınav yapılan salon vardı. Bu sene 111 bin 918 salon var.

“En önemlisi de çocuklarımız kendi okullarında sınava giriyorlar. Yani adres aramak, geç kalmak veya bilmediği bir yere gitmek gibi bir durum söz konusu değil.

“Geçen sene okullarda 148 bin olan görevli sayısı bu sene 353 bine çıkarıldı.

“Geçen sene hiçbir rehber öğretmen, psikolojik danışman okulda sınav dolayısıyla görev almıyordu. Bu sene 18 bin rehber öğretmeniz okullarda görev aldı. Çünkü çocuklarımızı yönlendirmek, onlara birtakım açıklamalar yapmak için rehber öğretmenlere de ihtiyacımız var.

“Hastanede sınav”

“Covid-19’lu çocuklarımız varsa, bu çocuklar için ayrı okullar, ayrı mekanlar oluşturduk.

“İsterse ayrı okulda sınava girebilir, velimiz önceden bilgilendirir, ‘benim çocuğumda rahatsızlık var’ diyebilir, biz onun için özel bir mekan tasarladık, isterse hastanede sınavı yapılabilir. Bununla ilgili her türlü önlemi aldık.

“İlgili çocuklarımızın okula ulaşımı özel takiple yapılacak. Bundan dolayı endişeye mahal yok, çünkü biz bu çocuklarımızı maskeyle normal sınıflarda da bulundurabilirdik ama böyle bir riske giremeyiz.

“Bir başvuru olması halinde Bilim Kurulu’nun da tavsiyesiyle ayrı mekanlarda sınava girmelere bekleniyor. Başvuru olmadığında zaten okullarımız hazır, gerekirse kullanılır. 

“Maske yüzünden zorlanan, maskesini çıkarabilir”

“Çocuklarımız, sınava geldikleri maskeyi çıkartıp verdiğimiz yeni maskeyi kullanacaklar. Ayrıca sınav arasında çocuklar dışarıda maskeyi kullanacakları için salona döndüklerinde maskeyi değiştirme ihtiyacı olabilir. Çocuklarımıza yeni maske vermek için de ortamı sağladık. Gözetmen arkadaşlarımız için de aynı şey söz konusu.”

“Sınav başladıktan sonra maske takma konusunda güçlük çeken çocuklar maskelerini çıkarabilecek. Çocuklar arasındaki sosyal mesafeye dikkat edilecek.”

TIKLAYIN – Bilim Kurulu haziranda sınav yapılmasını uygun bulmadı

(EKN)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: