Eğitim

BAKAN ZİYA SELÇUK ÖNERGEYE CEVAP VERDİ: "PIKTES'li öğretmenler mevzuat gereği kadroya alınamıyor"

Fotoğraf: piktes.gov.tr

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında görevli sözleşmeli öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu öğretmen olarak atanması yönünde bir çalışma yapılıp yapılmadığını Bakan Ziya Selçuk’a sordu.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı  Selçuk, PIKTES projesinin Millî Eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında “Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler için Mali İmkân” (FRIT) anlaşması çerçevesinde imzalanan sözleşme ile Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine entegrasyonunda, Millî Eğitim Bakanlığının faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan bir proje olduğunu belirtti.

“Mevcut mevzuat gereği…”

PIKTES kapsamında Suriyeli öğrencilere proje illerindeki okul ve kuramlarda Türkçe öğretmek ve rehberlik hizmetlerini yürütmek amacıyla geçici süreli eğitim personeli istihdam edildiğini belirten Selçuk, “2016 yılından itibaren Bakanlığımızın öğretmen ihtiyacı, 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4 üncü maddesine göre sözleşmeli öğretmen istihdamı ile karşılanmaktadır. Bu nedenle PIKTES kapsamında görevlendirilen öğretmenlerin kadrolu öğretmen olarak atanması bugün itibarıyla mevcut mevzuat hükümleri doğrultusunda mümkün olamamaktadır” dedi. 

“2021 sonuna kadar devam edecek”

26 ilde 3 Ekim 2016 tarihinde başlatılan Projenin, Covid -19 salgını nedeniyle aksaklığa uğrasa da devam ettiğini vurgulayan Gürer,  2018 yılı Aralık ayında 2. fazına başlayan PIKTES Projesi’nin 2021 yılı aralık ayına kadar devam edeceğini belirtti.

Proje kapsamında görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadrolu olarak görev almaları yönünde çok sayıda talep başvurusu bulunduğuna dikkat çeken  Ömer Fethi Gürer,  şunları söyledi: “PIKTES’li öğretmenlerimiz, proje tamamlandığında ne yazık ki işsiz kalacaklar.

“Mevzuatta değişikliğe gidilsin”

 

Mevcut şartlarda AB desteğiyle maaşlarını alabilen bu öğretmenlerimizin,Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadroya alınması için gerekirse mevzuat hükümlerinde değişikliğe gidilerek bir düzenleme yapılmalıdır.4 yıldır başarı ile görevlerini yapıyorlar. Öğretmen olabilme koşullarına  sahip oldukları için projede yer aldılar ve süreçte tecrübeli öğretmen olarak başarı da sağladılar. Proje sonu bu yetişmiş öğretmenler işsiz kalmamalıdır. Mevzuat değişikliği ile öğretmenlerin  kadroya alım sorunları giderilip MEB kadrosuna alınmaları sağlanmalıdır.” (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: