Eğitim

BAKAN ZİYA SELÇUK: “Uzaktan eğitimde dünyadaki 3-5 ülkeden biriyiz”

Haber- fotoğraf: Anadolu Ajansı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT EBA Kanalları Yeni Yayın Dönemi Tanıtım Toplantısı’ndaki konuştu.

İnternete ulaşamayan çocuklar için sayısı 6 binlere ulaşan EBA Destek Merkezi kurduklarını belirten Selçuk’un konuşmasında satırbaşları şöyle:

“İnternet ve bilgisayar ihtiyacı olan her çocuğumuz bu merkezlere gelip rahatlıkla çalışabilirler. Bunların sayısını 20 bine doğru da çıkarıyoruz çok kısa bir zamanda. Dünyada yapılmayan bir iş yapıldı. Sadece üç kanal kurmak meselesi değil. Bu çapta bir iş sadece Türkiye’de yapıldı.

“Genel Müdürüme önümüzdeki ay üç kanal daha lazım desem emin olun yaparlar ama demeyeceğim. İnanılmaz bir birliktelikle iş birliğiyle dayanışmayla çok güzel bir iş çıkardık. Dünyadaki milli eğitim bakanlarıyla görüşürken bunu övünçle, kıvançla paylaşıyorum.

TIKLAYIN- “Çocuklar internet için çatıya çıkıyor”

“Televizyonun ulaşmadığı nadir bölge var”

“Türkiye’de televizyonun ulaşmadığı çok nadir bölge var. Televizyona erişemeyen çocuklara tedarik noktasında çaba sarf ediyoruz ve mesafe de aldık. Her çocuk okuldaki derslerini TRT EBA’dan izleme imkanına sahip. Her öğrencinin ihtiyacını karşılayacak içeriğin TRT EBA’da yer alıyor ve EBA internet desteği de veriliyor.

“EBA internette de video, animasyon, film, ders anlatımları, grafiklerden oluşan yüzbinlerce içeriğin yer alıyor. Bu mesele sadece eğitim ve öğretim meselesi değil. Aslında küresel ölçekli, evrensel ölçekli bir salgının dünyada toplumlara ve bireylere nasıl bir etkide bulunduğu meselesi de önümüzde duruyor. 

TIKLAYIN- “Dezavantajlı bölgelerde EBA destek noktası bulunmuyor “

“6 binlere ulaşan EBA Destek Merkezi kurduk”

“Burada bütün ülkeler için ortak bir yazgı var. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak tabii ki istemedik. Ortada bir durum varsa, milletimizin zor zamanında ne yapılması icap ediyorsa onu yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bunu yaparken de Türkiye’nin bütün ülkelerden daha iyi bir duruma nasıl gelebileceği sorusunu hep gündemde tuttuk ve bunu da çok büyük ölçüde başardık.

“Çok iddialı olarak söylüyorum, dünyadaki 3-5 ülkeden bir tanesi Türkiye. Her geçen gün çok daha dolu dolu programlarla ve içeriklerle tüm paydaşlarımıza da ulaşmaya çalışıyoruz.

“İnternete ulaşamayan çocuklarımız için sayısı 6 binlere ulaşan EBA Destek Merkezi kurduk. Çok kısa bir sürede kurduk. İsteyen her çocuğumuz, internet ve bilgisayar ihtiyacı olan her çocuğumuz bu merkezlere gelip rahatlıkla çalışabilirler. Bunların sayısını 20 bine doğru da çıkarıyoruz çok kısa bir zamanda. İstiyoruz ki her çocuğumuz bu araçlardan, imkanlardan faydalansın.

TIKLAYIN- “Öğrencilerin sadece yüzde 15’i canlı derslere katılıyor”

“İstediğiniz dersi tekrar izleyebilirsiniz”

“Öğrenciler, TRT İzle’de, EBA İnternet’te bütün derslerin tekrarını bulabilecek. İstediğiniz zaman, istediğiniz dersi tekrar izleyebilirsiniz. Ayrıca özellikle sınav gurubu çocuklarımız için bazı dersler birden fazla öğretmen tarafından da anlatılıyor.

“Yani hem bir şekilde öğretmenimizin çıkıp da tahta başında ders anlattığı hem de sadece sesiyle eşlik ederek tahtanın üzerinde animasyon çalışmaları gibi anlatılan dersler var. Yani istediği şekilde, neyi tercih ederse onu izleyebilirler. EBA’dan, televizyondan izleyebilirler, tekrarlarını izleyebilirler.” (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: