Teknoloji

Balık Yağının Antidepresan Etkisi Yarattığı Ortaya Çıktı

Günümüzde, akademik dergiler sayesinde ortaya çıkan yeni bilimsel gelişmelere hakim olmak çok daha kolay hâle geldi. Bu dergilerden biri olan Molecular Psychiatry'de yayınlanan bir çalışma, hastadan alınan yetişkin kök hücrelerin; majör depresif rahatsızlığı modellemek ve hastanın ilaçlara nasıl tepki verebileceğini test etmek için kullanılabileceğini ortaya koydu

Chicago'da bulunan University of Illinois'a görev yapan bir grup araştırmacı, klinik depresyon tanısı konan yetişkinlerden alınan kök hücrelerin modelde kullanılmasının işe yaradığını fark ettiler. Araştırmacılar bulduklarından yola çıkarak, balık yağının antidepresan etkisi oluşturduğunu ortaya çıkardı. Balık yağının bu tarz bir etkisinin olmasıysa birçok kişiyi şaşırtmayı başardı.

Majör depresif rahatsızlığın tedavisi her 3 kişiden birinde başarısız oluyor:

- Balık Yağının Antidepresan Etkisi Yarattığı Ortaya Çıktı

Araştırmaya önderlik eden fizyoloji, biyofizik ve psikiyatri profesörü Mark Rasenick, bu çalışmanın; bilim insanlarına beynin nasıl çalıştığını ve bazı insanların ilaçlara karşı neden daha olumlu tepki verdiğini anlama konusunda yardımcı olacağını söyledi. Balık yağı konusundaysa "Elde edilmesi kolay ve doğal bir ürün olan balık yağının depresyon için etkili bir tedavi olabileceğine dair bilimsel kanıtlar bulmak heyecan vericiydi" şeklinde konuştu.

En sık görülen hastalıklardan biri olan majör depresif rahatsızlık, her 6 kişiden birinin hayatları boyunca en az bir kere atak geçirmesine neden oluyor. Bu kadar sık miktarda görülen bir hastalığın tedavisi, her 3 kişiden birinde başarısız sonuçlanıyor. Tedavisinde bu şekilde sıkıntıların ortaya çıkabildiği majör depresif bozukluğa karşı balık yağının kullanılabilmesi, bilim dünyasında heyecan yarattı.

Bebekler İçin Mükemmel Sarılmanın Nasıl Olması Gerektiği, Bilimsel Olarak Açıklandı

Rasenick, ayrıca çalışmanın kök hücre modelinin; balık yağı gibi tedavilere karşı nasıl yanıt verileceğini anlamak amacıyla kullanılabileceğinin de altını çizdi. Konuşmasının devamında, balık yağının bu etkisinin daha detaylı şekilde incelenmesi gerektiğini de belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: