Eğitim

Beş Kurumdan Ortak Açıklama: YKS ve LGS'yi Erteleyin

Fotoğraf: ATO

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Serbest Muhasebeci Ve Mali Müşavirler Odası (ASMMO) ve Ankara Tabip Odası, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Lise Geçiş Sınavı’nın ertelenmesi için açıklama yaptılar.

Ankara Tabip Odası’nda (ATO) yapılan basın toplantısında açıklamayı ATO Başkanı Vedat Bulut yaptı. Bulut, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Milli Eğitim Bakanlığı LGS sınavlarını 20 Haziran 2020 tarihinde yapacağını açıklamıştır. ÖSYM tarafından yapılacak YKS sınavlarıysa 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

“Covid-19 pandemisi döneminde eğitimleri uzaktan eğitime çevrilen yüzbinlerce öğrencinin sınavlarının salgının henüz kontrol altına alınamadığı, verilerin dalgalanmalarla seyrettiği bir dönemde, bu tarihlerde yapılacak olması sağlık açısından birçok risk taşımaktadır.

“5-6 milyon insan dışarıda olacak”

 

“Her şeyden önce yaklaşık 3 ay boyunca sokağa çıkma yasağı uygulaması devam eden 20 yaş altı genç nüfusun YKS günü 2,5 milyonu, LGS günü ise 2 milyonu ülke genelinde sokaklara çıkacaklar ve çoğunluk da toplu taşıma araçlarını kullanacaktır.

“Her öğrencinin yanında en az bir veli ile sınava gideceği düşünüldüğünde , buna sınav günü görev yapacak olan 700.000 den fazla sınav görevlisi ve kolluk güçleri de eklenirse her sınav günü 5- 6 milyon civarında kişi dışarıda olacağı şimdiden bellidir.

“Sosyal mesafe korunamayacak”

 

“Her vatandaşın özel aracı olmadığından toplu taşıma kullanmak zorunluluğu ve buna eklenen sınav telaşı sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracaktır. Bu durumda okul bahçesine veli alınmamasının da hiçbir önemi kalmamaktadır.

“Sınavların yapılacağı derslikler/ salonlar da ayrı sorunlar olup nicelik ve nitelik açısından sıkı önlemler ve denetimler gerektirmektedir. Her şeyden önce derslik sayıları sınava girecek öğrencilerin sosyal mesafelere uygun olarak oturacağı şekilde artırılmalıdır.

 

“Öğrencilerin başarısını etkileyecek”

“Yine de 3 saat yoğun mental strese bağlı daha sık soluma ile geçirilecek süre boyunca aynı havanın solunması, bu sürede öksürme ve aksırma ile havaya mikro damlacık yayılımının olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

“Hükümet tarafından ‘normalleşme’ dense de, her gün 1000 civarında yeni vakanın açıklandığı, ölü sayısının 30’lar civarında ve dalgalanmalarla seyrettiği, salgın açısından bir kontrolün söz edilemeyeceği bu ortamda LGS ve YKS sınavlarının yapılış biçimi öğrencilerin sağlığı ve başarısı için nitelikli ve uygulanabilir bir düzenleme ile birlikte salgının kontrol altına alındığı dönemi beklemeyi gerektirmektedir.” (RT)

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: