Eğitim

"Bu kadar hasta varken okulları açmakla iyi bir şey yapmayız"

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan takvime göre okulların açılmasına üç hafta kaldı. Ancak vaka sayılarında yaşanan artış nedeniyle okulların durumu tartışma konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her türlü senaryoya hazırlıklıyız dese de veliler de öğretmenler de okullarından açılmasından kaygı duyuyor. 

Peki, hekimler okulların açılmasıyla ilgili ne düşünüyor?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, okulların açılması tartışmalarını bianet’e değerlendirdiler. Hekimler okulların açılmasının vakaları daha da artıracağını söylediler:

“Bu hasta varken okullar açılmaz”

Serap Şimşek Yavuz: İstanbul ve başka yerlerde de son dönemde oldukça kalabalık görüntülere tanık olduk.  Bu nedenle önümüzdeki haftalarda her kesin enfeksiyon edinme riski daha yüksek olacaktır. Gençlerde ciddi bir rehavet var. Belli bir yaşın üstündeki insanların kurallara uymaya çalıştığını gözlemliyorum ama gençlerin hiç dikkat etmediğine tanık oluyorum, bu nedenle okulların açılmasının çok akılcı olmadığını düşünüyorum.

Eğitim çok önemli, okulların açılmasına öncelik verilmeli ama hangi koşullarda okullar açılabilir bunu çok yönlü konuşmalıyız.  Okulların açılmasını bir veli olarak da istiyorum ama bu kadar hasta varken okulları açarsak iyi bir şey yapmış olacağımızı düşünmüyorum.

“Salgın kontrol altına alındığında açılmalı”

Salgın kontrol altına alındığı takdirde ilk önce okulların açılması gerekiyor. Çocukların eğitimden geri kalması en az sağlıkları kadar önemli, evde kalmaları da zarar veriyor.

Çocukların eğitimden geri kalmalarının çok ciddi sonuçları olacak. Bu nedenle kararların ortak alınıp uygulanması gerekiyor. Okulların açılma kararı tek başına Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı veya Bilim Kurulu’nun alacağı bir karar değil.  Çünkü eğitim tek boyutlu değil, çok fazla sonuçları olan bir alan, bu nedenle veliler, öğretmenler, sendikalar tüm paydaşların hep birlikte karar vermesi gerekiyor. Yararlar- zararlar her şey masaya konulmalı ve en doğru karar verilmeli.

“Bazı ülkelerde salgın alevlendi”

Ayrıca enfeksiyonun hızla yayıldığı illerde okulları açmak salgın kontrolüne çok zarar verebilir.  Okulların açıldığı bazı ülkelerde salgın daha alevlenmiş görünüyor, çok dikkatli olmalıyız. Vakaların çok arttığı illeri özellikle göz önünde bulundurmak gerekiyor. Herkes sorumluluk almalı, mesafe-maske kuralı gerçekten çok önemli. Gençlerde de davranış değişikliği yaratacak önlemleri uygulamaya koymamız gerekiyor.”

“Henüz birinci dalga kontrol altına alınmadı”

Cavit Işık Yavuz: Türkiye henüz birinci dalgayı kontrol altına alamadı. 1 Haziran’da uygulama konuşan “açılma” da şu anki vaka sayılarında çok büyük bir etken.  Sahadan hekim arkadaşlarımızdan edindiğimiz  bilgiler de bunu göstertiyor. Yaz dönemini sakin geçiremedik. Bu nedenle okullar açıldığında vakalar daha da artacak. Okulları açan ülkelerde de bu böyle oldu.  

Sağlık Bakanlığı’nın raporunda da görülüyor; özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 9 ilde büyük artış var. Buralardaki artış İstanbul’dan çok daha fazla. Bu nedenle okulların açılmasını yerel durumlara göre belirlemek gerekiyor. Bütün Türkiye’de okulları aynı anda açmak doğru olmayabilir. Bölge bölge de açılabilir.

“Hareketlik artıracağı için bulaşıcılık artacak”

Sağlık Bakanlığı, veriye dayalı, kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapması gerekiyor. Ciddi bir çalışma yapmak gerekiyor. Okulların açılması toplumsal hareketliği artıracağı için bulaşıcılık artacak, bu da çok büyük risk demek oluyor.

Avrupa İnstidans ölçüsünü (belirli bir nüfusta belirli bir zaman dilimi içerisinde belirli bir hastalık veya hastalıkların yeni olgularının sayısı) 100 bin nüfus başına, bir vaka olarak belirliyor. Sağlık Bakanlığı’nın bir haftalık verilerine baktığımızda; 100 bin nüfus başına 8 vaka düşüyor.

Ayrıca gençlerde bayağı bir vaka görüyoruz. Gençlerin risk grubu olmadığını söylemeyiz.  Sonbahar ile birlikte süreç daha kritik bir sürece giriyoruz. Vakalar daha da artacaktır. Fakat veliler sakinliklerini yitirmemeleri gerekiyor. Çocukların kaygılarını gidermeliler.” (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: