Chat

Chat Yaparken Asla Yapılmaması Gereken Şeyler

Chat artık nitekim hayatımızın heryerinde var. İnternetten yapılan chat günümüzde eskiye oranla çok fazla arttı ve akabinde kötü niyetli insanlara da fırsat doğdu diyebiliriz. Chat yaptığınız ortam ne kadar güvenli olursa olsun farkında olmanız gereken bir konu var. Bu da sohbet sitelerinin karşınıza gelen kişileri seçme gibi bir olanağı olmamasıdır. Bu sebeple kendi güvenliğinizi sağlamak tamamen size kalıyor, internet üzerinden chat yapılan siteler arasında belki de Omegle adlı site başta geliyor. Bu siteler üzerinde kullanıcılar neye ilgi duyuyorlar ise ona göre seçimlerini yaparak karşılarına gelecek cinsiyeti filtreleyebiliyorlar. Makalemizin en başında söylediğimiz gibi site ne kadar güvenilir olsa da sistem karşınıza gelecek kişileri artniyetli veya iyi bir insan olarak ayırt edemiyor.
               

Özellikle dikkat edilmesi gereken ilk konu bu tür sitelerde kendi kişisel telefon numaralarınızı chat ortamında tanıştığınız kişilere vermemenizdir. Çünkü bu konu oldukça hassas olup, ileride aranızda çıkacak bir anlaşmazlık sonucunda sizin mağdur duruma düşmenize sebep olur. Telefon numaranızı paylaştığınızda bunu öğrenen kişi sizin sadece telefon numaranıza değil aynı zamanda kişisel sosyal medya hesaplarınızada ulaşabiliyor olması sebebiyle bin türlü sorunla karşılaşabilirsiniz.  Yani aranızda oluşan sorun daha fazla ilerler ve derinleşir ise kaçınılmaz  mahkeme yoluna girebiliyorsunuz. Telefon numaranızı bu tür chat ortamlarında tanıştığınız kişilere vermeden önce tekrar tekrar düşünmenizde oldukça fayda var.
               

Chat sitelerinde yaygın bir şekilde yapılan diğer hata ise iyice tanınmayan insanlar ile hesap bilgileri ve adres paylaşımının yapılmasıdır. Tanınmayan bir kişiye adres bilgilerinizi oturduğunuz sokağa kadar verirseniz eğer karşı taraf art niyet taşıyor ise çok can yakıcı sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Farklı bir hata olarak chat ortamında tanımadığınız bir insan sizden para, kredi kartı bilgisi vs. istediği zaman karşı taraf ile bunların paylaşılmasıdır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en iyi çözüm derhal sohbeti keserek durumu site adminlerine bildirmenizdir. Görüntülü sohbet kuralına geldiğimizde yine önceki yapılan hatalar gibi görüntünüzü karşı tarafla paylaşma konusunda aceleci davranmayın. Bunun sebebi ise karşı tarafın sizi fotoğraflayıp bu fotoğrafları adult vs. sitelerle paylaşma durumudur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: