Eğitim

CHP: TYT'den erken çıkarılan adaylar için ne yapacaksınız?

 Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, İstanbul Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk günkü oturumu Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) giren öğrencilerin sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığı iddialarını Meclis’e taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Aydoğan, şunları söyledi: “2020 YKS sınav tarihlerinin değiştirilmesi ile başlayan olaylı bir süreç oldu maalesef. Eğitim konusunda bir türlü dikiş tutturamayan iktidar çocukları yani geleceğimizi kobay olarak kullanmaya devam etmekte ısrarlı.

Gençlerin geleceğini belirleyecek bir sınavı başından sonuna soru işaretleri ile yöneten bir merkezi irade var karşımızda. Küçükçekmece’de yaşandığı iddia edilen olay da bu yönetim basiretsizliğinin bir örneği.

Bu iddiaların araştırılması ve kamuoyuna bilgi verilmesi gerekiyor. Öğrencilerin sınavdan 30 dakika erken çıkarılmasının hiçbir gerekçesi olamaz. Yangın mı çıkmış? Sel mi basmış? Olağanüstü bir durum yaşanmış olsa anlaşılır ve onun da telafisi bir şekilde yapılır fakat böyle bir durum da yok ortada.”

Aydoğan’ın Oktay’a soruları şöyle: 

* İstanbul Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkartıldığı iddiaları doğru mudur?

* 2 milyon 433 bin 219 kişinin girdiği bir sınavda her dakikanın önemi ortadayken; infial yaratan olayda hak kaybına uğrayan öğrencilerin mağduriyetleri nasıl giderilecektir?

* İstanbul Küçükçekmece’deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen YKS’de 12 öğrencimizin mağdur olmasına sebebiyet veren sorumlular kimlerdir? İlgili kişiler hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

*İlgili iddialar ışığında sınava giren adayların mağduriyetleri hususunda gerekli açıklama ne zaman yapılacaktır? (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: