Eğitim

CHP'DEN 81 İLDE AÇIKLAMA: "Öğrencilerin, internete ve bilgisayara erişimini sağlayın"

Fotoğraflar: CHP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il başkanları 81 ilde  pandemi koşullarında eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbul’da Beyoğlu Şişhane Meydanı’nda yapılan açıklamaya CHP İstanbul İl Başkanvekili Hale Özcömert Coşkun, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Başkan Vekili Hüseyin Aksu, kadın ve gençlik kolları il başkanları, il yöneticileri ve ilçe başkanları katıldı.

Ortak basın açıklamasını Hale Özcömert Coşkun okudu.

Pandemi sürecinde eğitim alanında büyük sorunlar yaşandığını ifade eden Özcömert Coşkun, eğitimin bu süreçte eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıktığını tamamen felç olduğunu söyledi:

“Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmuyor.  Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır.Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz.”

Özcömert Coskun, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 maddelik önerisini sıraladı:

1. Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’ li büyükşehir belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendilerinde yapmaya taliptir.

2. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile işbirliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir.

3. Yeni derslikler hizmete girmesi ile birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıdır Tüm öğretmenlere kadro verilmeli kadrolu; öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir.

4. Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyenin sürekliliği açısından MEB’e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alımı yetkisi verilmelidir.

5. Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratler giderilmelidir.

6. Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır.

7. Uzaktan eğitim süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm altyapı sağlayıcıları nezdinde girişiminde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu hiç kimse unutmamalıdır.

8. Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB, sivil toplum örgütleri birlikte “senin de televizyonun olsun” kampanyası açılmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sivil toplum örgütlerininim de katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir.

9. Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, bilgisayar olmayan öğrencilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır. Mili Eğitim Bakanlığı bunu yapamayacaksa CHP’li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyaları engellenmemek kaydıyla tablet ve bilgisayar sorununu çözmeye hazırdır.

10. Milli Eğitim Bakanlığının EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT le sınırlı kalmamalıdır. Belli dersler tüm televizyon kanallarında eş zamanlı verilmelidir. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller kaldırılmış olacaktır.

11. Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik Fen bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesi düşünülmelidir

12. Pandemi suresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır.

13. Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelemesi sağlanmalıdır.

14. Kamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır.

357 - CHP'DEN 81 İLDE AÇIKLAMA: "Öğrencilerin, internete ve bilgisayara erişimini sağlayın"

Diyarbakır’da ise CHP Diyarbakır İl Binası önünde açıklama yapıldı. Gençlik kolları, kadın kolları ve il yönetimi katıldığı eylemde açıklamayı CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özen okudu. (RT)

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: