Teknoloji

Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdi

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle 10 binden fazla insan yaşamını yitirirken, bazı şirketler de geliştirdiği teknolojilerle bu salgına karşı savaş veriyor.

Bu şirketlerden biri olan Çin merkezli Fly Dragon şirketi, koronavirüsle mücadele kapsamında kullanılmak üzere ilaçlama robotu üretti.

Fly Dragon Havacılık Teknolojileri Kurucu Ortağı Jason Wen; AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilaçlama yapan insanlara verilebilecek zararın önüne geçmek ve karantina bölgelerinde uzaktan ilaçlama yapmak amacıyla bu robotu ürettiklerini belirtti.

cin koronaviruse karsi ilaclama robotu gelistirdi - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdi

SAATTE 15 BİN METREKARE ALAN İLAÇLIYOR

Jason Wen, “Robotumuz, halka açık alanlarda ilaçlama yapmaya imkan sağlıyor ve tüm sıvı ilaçları püskürtebiliyor. 1 kilometreye kadar uzaktan kontrol edilebilen robot, karantina alanlarına uzaktan etkili müdahale etme imkanı sağlıyor.

İnsanla yapılan ilaçlamalarda 5-10 litre arasında ilaç taşınabilirken, salgın karşıtı robot 50 litreye kadar ilacı taşıyabiliyor ve saatte 15 bin metrekare alanı ilaçlayabiliyor.

Ayrıca, insanla yapılan ilaçlamalarda 1-2 metre mesafeden ilaçlama yapılırken, salgın karşıtı robot 10 metre uzaklıktan ilaçlama yapabiliyor. Saatte 3 km hızla hareket edebilen robot, insanla yapılan ilaçlamalara göre yaklaşık 3 kat etkili sonuç sağlıyor.

İlaçlardaki zararlı maddelerle teması önleyerek yaralanmaların ve olumsuz durumlarında önüne geçen robotumuzun, 80 santimetre genişliği ve 1 metre yüksekliği bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

cin koronaviruse karsi ilaclama robotu gelistirdi 1 - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdi

Wen, 200 kilogram ağırlığa sahip olan robotun tam şarj kapasitesiyle aralıksız 1.5 saat ilaçlama yapabileceğini vurgulayarak, robotun fiyatı 5 bin 865 dolar olarak açıkladı. Ayrıca şirket, geliştirdiği robotu şu anda dünyanın her yerine göndermeye başladı.

http: - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdi

http: - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdi

http: - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdi

http: - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdihttp: - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdihttp: - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdihttp: - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdi

http: - Çin, koronavirüse karşı ilaçlama robotu geliştirdi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: