Eğitim

"Çocukların aşıları okullar açılmadan yapılmalı"

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Okulların açılmasına az bir zaman kala çocukların aşılarına ilişkin açıklama yapan Çocuk Sağlığı ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nuran Salman, “Salgının da devam ettiğini göz önünde bulundurursak çocukların aşılarının okullar başlamadan önce yaptırılması özellikle böyle bir dönemde daha büyük bir önem taşıyor.” dedi.

Aşının her zamankinden daha fazla önem arz ettiğini belirten Salman, şöyle devam etti: “Çocuklarda aşı ile önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmek için aşıların düzenli ve aksatılmadan yapılmaya devam edilmesi gerekiyor.

“Aşı 2-3 milyon çocuk ölümünün önüne geçiyor”

Ebeveynlere özellikle okullar başlamadan önce çocuklarının eksik aşıları varsa ihmal etmeden yaptırmalarını öneriyorum. Çocukluk çağı aşıları, çocukların gelişen bağışıklık sistemlerinin korunmasına yardımcı olurken her yıl 2-3 milyon çocuk ölümünün önüne geçiyor.

Bununla birlikte, aşılama sayesinde her yıl 750 bin çocuk sakatlık riskinden kurtuluyor. Aşılama ile sadece birey sağlığının değil toplum sağlığının da korunduğunu unutmayarak çocukların aşılarını mutlaka yaptıralım.” (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: