Eğitim

Devamsızlık yapan 12. sınıf öğrencileri mezun olabilecek

Fotoğraf: MEB

Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmalarına rağmen toplam devamsızlık süresini aşanların, mezun edileceğini açıkladı. 

TIKLAYIN-Ortaokul ve Liselerde Sınıf Tekrarı Geri Geliyor

MEB’in sitesinde yer alan açıklamada; Bakanlığa başvuran öğrenci ve veliler, yükseköğretime devam etmeye hak kazanma durumundaki 12’nci sınıf öğrencilerinden bazılarının derslerinde başarılı olduğu ancak toplam devamsızlık süresini aştığı, bazılarının ise,  başarabilecekleri sayıda sorumlu derslerinin bulunduğu ve devamsızlık süresini aşarak başarısız duruma düştükleri belirtildi.  

MEB, bu durumda olan öğrenciler için yeni bir karar aldı. Buna göre, birinci dönemi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmalarına rağmen toplam devamsızlık süresini aşanlar, devamlı öğrenciler mezun edilecek.

TIKLAYIN-Sınıf Tekrarı Eğitimde Niteliği Yükseltecek mi?

Tüm derslerden birinci dönem puanı oluşmasına rağmen başarısız dersleri olup devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarı durumunda olan lise son sınıf öğrencileri de devamlı öğrenciler gibi değerlendirilerek 2020-2021 eğitim ve öğretim yılından itibaren başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavlarına girebilecekler ve başarılı olmaları durumunda mezun olabilecekler. 

Dönem puanı oluşmayan ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri gereği devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ancak öğrenim hakkı bulunan öğrenciler ise velilerinin beyanı esas alınarak öğrenim haklarını kullanmamış sayılarak 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında örgün eğitime devam edebilecekler. (RT)

 TIKLAYIN- Veli İsterse Özel Eğitim Öğrencisi Sınıf Tekrarı Yapabilecek

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: