Eğitim

Dr. Savaş: Sınavın yapılması hastalıkta patlama yaşatacak

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) sınavına son bir gün kaldı. Üç buçuk ay uzaktan eğitim ile geçiren 1 milyon 870 bin 705 öğrenci cumartesi günü (20 Haziran) geleceklerini belirleyecek bir sınava girecek. 

Ancak vaka sayılarının gün gün arttığı ve İstanbul, Bursa, Ankara gibi büyük şehirlerde maskesiz sokağa çıkma yasaklarını uygulandığı bir süreçte velilerin sınava ilişkin kaygıları devam ediyor. Hem öğrenciler hem de veliler sosyal medyadan yetkilere yaptıkları çağrılar ile sınavın ertelenmesini talep ediyor.

Şu aşamaşada sınav ertenebilir mi? Alınan tedbirler yeterli mi? Sınavın yapılması ne gibi riskler barındıyor? Başka alternatifler nelerdir?

Dr. Serdar Savaş ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, bianet’ değerlendirdiler.

Dr. Savaş ve Bozdoğan’ın şu dakika bile ertelenmesinin mümkün olduğunu ve ertelemenin halk ve öğrencilerin sağlığı açısından gerekli olduğunu söylüyorlar.

Dr. Savaş: Sınav şu gün bile ertelenebilir

“Hastalığın yayılmasını önlemek için alınması hiçbir ciddi önlem alınmıyor. Bu şartlar altında sınavın yapılması çok çok çok büyük bir hata. Üç nedenle çok riskli: Birincisi; Çocukların psikolojileri açısından çok büyük bir risk. Ergenlik döneminin başında olan bu çocukların büyük çoğunluğu şu an panik atak yaşıyor. Bu durum çocukların psikolojisini çok daha kötü etkileyecektir.

“Çocuklar şu an bir trajedi yaşıyor”

İkincisi de; kronik hastalığı olan çocuklar açısından büyük bir risk. Üçüncü olarak da; sınava girecek çocuklar evlerine, ailelerine virüs taşıyacaklar. Sınava girecek öğrenciler, aileleri ve o gün görevli olan kişileri düşündüğünüzde 5-6 milyon gibi bir nüfus dışarıda olacak. Bu hastalık açısından patlama yaşatacak bir durum vae halk sağlığı sorunudur. 

Sınav şu gün bile ertelenebilir, eylül ekim tarihlerinde yapılabilir ama şu an yapılması son derece cahilce ve kötü bir karardır. Çocuklar şu an bir trajedi yaşıyor ve bu trajediye yönetenlerin gözleri ve vicdanları mühürlü durumda. 

Bozdoğan: Öğrenciler sınavsız yerleştirilsin

LGS’ye girecek bir buçuk milyonu aşkın öğrenci, aylardır uzaktan eğitim görüyor.  Bu süreçte yüzbinlerce öğrenci internet erişiminde kaynak erişiminde, en basit uzaktan eğitimin verildiği televizyona dahi erişmek de sorun yaşadı. Bu sorunların olduğu bir ortamda yapılacak bir sınav eğitimde eşitlik ilkesine aykırı. Öncelikle eşitlik yok. 

Vakaların arttığı bir dönemde çocukların 20 kişilik sınıflara doldurulmasını doğru bulmuyoruz. Biz, öğrencilerin eğitim ve sağlık hakkını birlikte savunuyoruz. Bu koşullar altında yapılacak sınav hem eğitim hem de sağlık hakkının ihalilidir. 

“Hastane odasında sınava girilmez”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün yaptığı bir açıklamada hastanede sınava girecek olan ya da Covid-19 pozitif  öğrencilerin sınava girebileceği koşullara ilişkin açıklama yaptı.

Ziya Selçuk, sadece bir Bakan değil, bir eğitim bilimci, akademisyen. Hasta olan çocukların hastane odasında tedavi altındayken sınava girmesinin verim sağlamayacağını aksine sağlığını ve sınavı daha zorlayacağını bilmesi  gerekiyor. Çok talihsiz br açıklama. “Kimseyi zorla sınava koymuyoruz” diyor, fakat çocukların sınav haklarını saklı tutmuyor.

Biz Eğitim-Sen olarak sınavın ertelenmesini hatta bir adım daha öte götürerek sınavsız gelişler yapılmasını öneriyoruz. (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: