Teknoloji

DSÖ’ye Uluslararası Soruşturma Başlatılıyor

Koronavirüs salgının Çin’in ardından diğer ülkelere yayılmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hakkında dikkat çeken iddialar ortaya atılmıştı. ABD başta olmak üzere bazı ülkeler, DSÖ’nün Çin’den gelen baskılara boyun eğerek salgını çok geç pandemi olarak ilan ettiğini öne sürmüştü. 

ABD’de salgının boyutlarının gittikçe arttığı günlerde ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs konusunda Çin’i suçlamış hatta virüse Çin virüsü demeye dahi başlamıştı. Trump, koronavirüs salgını ile ilgili saldırılarından birini de Dünya Sağlık Örgütü’ne yönlendirmişti. 

- DSÖ’ye Uluslararası Soruşturma Başlatılıyor

ABD Başkanı, DSÖ’ye gönderdiği mektupta örgütün çalışmalarını iyileştirme yönünde taahhütte bulunmaması durumunda ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne yaptığı maddi desteği keseceğini iddia edilmişti. 

Trump’ın iddialarının ardından birçok ülke yönetimi DSÖ’ye yönelik eleştirilerde bulundu. DSÖ’nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin gerçekleştirilen 73. toplantısına katılan 194 ülkenin 100’ü eleştiriler nedeniyle DSÖ’nün salgın yönetimi konusunda denetlenmesi yönünde sunulan önergeyi kabul etti. 

- DSÖ’ye Uluslararası Soruşturma Başlatılıyor

DSÖ: ABD Yönetimi, Koronavirüsün Wuhan'da Üretildiği İddialarına Delil Sunmadı

Avrupa Birliği’nin de desteklediği önergenin kabul edilmesi ile beraber Dünya Sağlık Örgütü hakkında ‘tarafsız, bağımsız ve kapsamlı’ bir soruşturma başlatılacak. Dünya Sağlık Asamblesi’ne katılan ülkeler soruşturmanın en kısa sürede başlayacağını da duyurdu. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün geçireceği soruşturma sürecinin nasıl yürütüleceği ve hangi heyetin soruşturmayı yürüteceği henüz açıklanmadı. Soruşturmanın ne kadar sürede sona ereceği de açıklanmayan detaylar arasında yer alıyor. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: