Teknoloji

Dünyanın En Pahalı Şehirleri – 2020

Mercer firmasının bu sene 26’ıncısını gerçekleştirdiği Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçları açıklandı. 5 kıtada 209 şehri kapsayan çalışmada dünyanın en pahalı şehri bir kez daha Hong Kong oldu. Listenin ikinci basamağında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat bulunurken, onu Japonya’nın başkenti Tokyo takip etti. 

Peki, Aşkabat neden bu kadar pahalı? Araştırma kapsamında her şehirde, konut, ulaşım, gıda, kıyafet, ev eşyaları ve eğlence gibi 200’den fazla unsurun karşılaştırmalı maliyetini ölçen Mercer, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Türkmenistan’ın hiperenflasyonla birlikte önemli bir ekonomik ve sosyal kriz yaşadığını belirtiyor.

Ekonomik krizle boğuşan Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat, listenin ikinci basamağında yer alıyor

- Dünyanın En Pahalı Şehirleri - 2020

Enerji fiyatlarındaki düşüş ve ithal gıda mallarının fiyatlarındaki artışın ülke ekonomisini zora soktuğunu vurgulayan firma, bu durumun arz talep dengesini yükselttiğini ifade ediyor. Doğalgaz zengini olan Türkmenistan’da 1991’den itibaren halkın bedava olarak kullandığı su, doğalgaz ve elektrik gibi hizmetler, Haziran 2017 tarihinde ücrete tabii tutulmuştu.

Tekrar listeye dönersek; İsviçre’nin başkenti Zürih’in dördüncü, Singapur’un beşinci ve geçtiğimiz yıl dokuzuncu basamakta olan New York’un ise üç basamak yükselerek altıncı sırada yer aldığını görüyoruz. New York'un ardından ABD'nin en pahalı şehirleri Los Angeles (16) ve San Francisco (17) olarak sıralanıyor. Yaşam Maliyeti Araştırması’nın 2020 sonuçlarına göre, Afrika'nın en pahalı şehri ise Çad'ın başkenti ve en büyük şehri olan Ndjamena oldu.

Yakın zaman önce şiddetli protesto gösterileri ile kaynayan Hong Kong, bir kez daha dünyanın en pahalı şehri oldu

- Dünyanın En Pahalı Şehirleri - 2020

Bu arada, yukarıda da belirttiğim gibi listenin dördüncü sırada yer alan Zürih, 2020 yılında Avrupa’nın en pahalı şehri unvanını aldı. Onu sırasıyla İsviçre'nin diğer şehirleri Bern (8) ve Cenevre (9) takip etti. Mercer'e göre bu üç kentin Avrupa'nın en pahalı şehirleri olmasının altında, İsviçre frangının yüksek değeri yatıyor.

Dünyanın En Pahalı Ülkeleri Belli Oldu

Geçtiğimiz aylarda, dünyanın önde gelen iş dergilerinden CEO World; kira, yiyecek, satın alma gücü ve restoranlardaki fiyatlar gibi yaşam maliyetleri dikkate alınarak yaptığı araştırmasında dünyanın en pahalı ülkesini İsviçre olarak açıklamıştı. 

Dünyanın en pahalı 10 şehri

  1. Hong Kong
  2. Aşkabat
  3. Tokyo
  4. Zürih
  5. Singapur
  6. New York
  7. Şanghay
  8. Bern
  9. Cenevre
  10. Pekin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: