Eğitim

EĞİTİM-İŞ SENDİKASI: "Adana'da sınava girecek hasta adaylar öğretmenlere söylenmedi"

Fotoğraf: AA

Adana’nın Seyhan ilçesindeki Saniye Hüsamettin Özaltın Orta Okulu’nda sınavda görevli öğretmenlere Covid-19 hastası öğrencilerin sınava geleceği bildirilmediği, görevli öğretmenlerin durumdan hastalar sınava geldiğinde haberdar olduğu ve öğretmenlerin görev almak istememesi üzerine tartışmalar çıktığı iddia edildi.

“Öğretmenlere açıklama dahi yapılmadı”

Adana Eğitim-İş Sendikası 1 Nolu Şube Hukuk Sekreteri Seher Emre, Gazete Duvar’dan Armağan Kabaklı’ya yaptığı açıklamada, “Görevli öğretmenler sınav binasına en geç 8.15’te alınmaları gerekirken 8.45’e kadar alınmamış ve kendilerine hiçbir açıklama da yapılmamıştır. Bize ulaşan öğretmenlerimiz ÖSYM bina sorumlusu elinde 5 adet ÖSYM kalem kutusu ile içeriden belirdi ve zaten öğrenci yok diyerek bizi aşağı salona aldılar. Orada dahi bir açıklama yapılmadı” dedi.

“Görev almak istemeyenler oldu”

Seher Emre, öğretmenler arasında tartışma yaşandığını belirterek, şunları söyledi: “Bu kez öğretmenler arasında huzursuzluk başladı. Tartışmalar yaşandı, görev almak istemediklerini belirtenler oldu. 3 öğretmen kronik hasta olduğunu ve durumu bilmeden bu okula verilmesinin facia olduğunu belirtti. Neredeyse ağlayanlar oldu, herkes tutanak tutup görev almayacağını bildirdi.”

“Para cezasıyla tehdit edildiler”

ÖSYM bina sorumlusu ile telefon görüşmesi yaptığını ifade eden Emre, öğretmenlerin kendilerine 1 yıl görev vermeme (standart ceza dışında) soruşturma, eğitim hakkının engellendiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacağı ve para cezası kesileceği şeklinde tehdit edildiklerini aktardığını belirtti.

Eğitim-İş olarak yaptıkları görüşmeler sonrasında ÖSYM bina sorumlusunun 5 öğrenci demesine rağmen 11 Covid-19 hastası, 7 temaslı/karantinada hasta olduğu, bunun yanında mahkumların ve engellilerin de olduğu ve 11 salonda başkan ve gözetmen görevlendirildiği bilgisine ulaştıklarını söyledi.

“Siperlikler tekrar kullanılmak için toplandı”

Emre, son olarak şunları söyledi: “Sınav esnasında Covid-19 pozitif hastalar zemin kattaki salon 1’e, temaslı hastalar salon 3’e verilmiş, salon 1 ve 3’teki görevlilere eldiven ve siperlik verileceği, diğerlerine verilmeyeceği söylenmiştir. Ardından öğretmenlere sadece 1 adet basit bir maske verilerek salona gönderilmişlerdir.

İtirazların artması üzerine sınav başladıktan hemen sonra birer tane mavi naylon eldiven getirilerek öğretmenlere dağıtılmıştır. Sınırlı sayıda da siperlik birkaç öğretmene dağıtılmış, diğerlerine verilmemiş bununla da kalmamış yarınki sınavda kullanılmak üzere siperlikler geri toplanmıştır.

“Sınıflarda dezenfektan yoktu”

Sınıflarda dezenfektan dahi bulundurulmazken klimalar yasak olmasına rağmen açık tutulmuş ve görevli öğretmenlerce kapatılmıştır. Böylesi sağlıksız bir ortamda sadece okul bahçe girişine ve bina girişine 2 kutu dezenfektan koyulmuş olması tam anlamıyla bir sorumsuzluktur.” (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: