Eğitim

EĞİTİM SEN DERSİM ŞUBESİ: "YÖK, Ubeyde İpek hakkında soruşturma yürütmeli"

Fotoğraf: Eğitim Sen Dersim

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Dersim Şubesi, Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek’in yaptığı usulsüz atamalara ilişkin basın açıklaması yaptı.

Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamada, “Üniversitelerde usulsüz atamalara son pankartı” açıldı.

Eylemde basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Dersim Şube Sekreteri Reife Yılmaz, yükseköğretim kurumlarında yapılan atamaların kanun tanımaz bir hal aldığını söyledi.

TIKLAYIN- YÖK usulsüzlüğü tespit etti, Rektör İpek üstünü örttü

“Ne bilim gelişir ne ekonomi iyileşir”

“Kamuya niteliksiz, liyakat sahibi olmayan ve belirli kişilerin referansı ile yapılan atamalar suç teşkil ettiği gibi devletin sırtında ekonomik bir yüktür” diyen Yılmaz, şöyle devam etti: 

“Bu atamalar toplumda adalet ve hukuka olan güveni de derinden sarsmaktadır. Bu koşullarda ne bilim gelişir ne ekonomi iyileşir ne de demokratik bir ülke olunur. Liyakati esas almayan ve farklı fikirlere tahammül edemeyen bir anlayışın bilim gibi bir iddiası olamaz.

TIKLAYIN- Munzur Üniversitesi Rektörü Meclis gündeminde

“Ubeyde İpek’in yaptığı hata değil”

“Bu temelde basında yer alıp son günlerde açığa çıkan ve Munzur Üniversitesinde 5 yıldır usulsüz çalıştığı tespit edilen bir öğretim üyesinin ataması sıradan bir hata değildir. Bizzat Munzur Üniversitesi rektörü Ubeyde İpek tarafından talep edildiği bilinmektedir. Bu kanunsuz atamanın hangi odaklar tarafından talep edildiği ve bunun gibi kaç atamanın olduğu etkin bir soruşturma sonucu açığa çıkacaktır.”

TIKLAYIN-“Munzur Üniversitesi Rektörü hakkındaki iddialar doğru mu?”

Yılmaz, Munzur Üniversitesi’nde yaşanan usulsüzlüklere ilişkin sorularını ise şöyle sıraladı:

*Üniversiteye akademisyen olarak atadığı kardeşi ve yeğeni için adil bir sınav yapılmış mıdır? Bu durum akademik etik ve usullere uygun mudur? Üniversitede görev yapan onlarca profesör varken tüm akademik birimleri sadece 2-3 profesörün yönetimine vermek nasıl bir güvensizliğin ürünüdür!

*Alanında eğitim görmüş akademisyenlerin kaçı alanında istihdam edilmektedir? Yine alanında ihtiyaç bulunmamasına rağmen bir hemşerisine Üniversitenin iki biriminde birden eş zamanlı kadro açmış mıdır?

*Üniversiteye kendi döneminde kaç tane hemşerisini ailece, kimlerin referansı ile atadığını ve bunlara üst yönetim görevi verirken hangi kriterleri esas aldığını açıklamalıdır. Elazığ’da yemek yediği balıkçısını bile akademisyen yaptığı doğru mudur?

*Doktorasını tamamlamış olup akademik yetkinliğe sahip olmasına rağmen yıllardır doktor öğretim üyesi kadrosu verilmeyen araştırma görevlileri için gerekçe muhalif görülmeleri midir?

*Fakülte sekreterliği görevine atadığı ve şoförlük görevi dışında bir memuriyet tecrübesi olmayan şoförünün KPSS belgesi var mıdır? Bu atama kanunda yazan liyakat esasına uygun mudur? “Ben layık gördüm atadım” gibi keyfi bir tutum olamaz.

*2019 yılında yapılan görevde yükselme sınavında, sözlü sınav komisyonuna kimin hangi puanı alacağı talimatını vermiş midir?

*Mahkemenin ısrar kararı ile fakülte sekreterliği görevine atanan Eğitim Sen şube yöneticimizin mahkeme kararının bozulması için yüksek yargıdan hatır kararı çıkarılmış mıdır? Böyle bir karar çıkarılmışsa kimlerin aracı olduğu açıklanmalıdır.

Yükseköğretim Kurulundan talebimiz bütün bu iddiaların ve onlarcasının etkin şekilde soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurularak, şahitlerin dinlenmesi, delillerin toplanması ve soruşturmaları etkileyebilecek rektör Ubeyde İpek ve diğer sorumluların açığa alınmasıdır.”

(RT)

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: