Eğitim

EĞİTİM-SEN İSTANBUL 7 NOLU ŞUBE: "Küçükçekmece'de öğrenciler TYT'den 30 dakika erken çıkarıldı"

Fotoğraf: AA-arşiv

Eğitim-Sen 7 Nolu Şube, dün (27 Haziran) yapılan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sırasında Küçükçekmece Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’nde yaşanan ihlale ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Küçükçekmece Eşref Bitlis Anadolu Lisesi’ndeki bir sınıfta tahtada geçtiğimiz haftalarda yapılmış olan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavının saatleri silinmediği için öğrencilerin sınavdan erken çıkarıldığı belirtildi.

Açıklamanın devamında özetle şöyle denildi:

“Sınav salonlarından birindeki öğrenciler, tahtada yazılı olan MSÜ sınav saatinin bitiş saatine göre sınavdan çıkarılmış ve böylece bu öğrencilerden girdikleri YKS-TYT sınavını olması gerekenden 30 dakika önce bitirmeleri istenmiştir. ÖSYM’nin anlamsız yasakları uyarınca adayların sınav salonlarına üstünde saat bulundurmaları da yasaklandığından, adaylar bu aksaklığı salondan çıktıktan sonra fark etmişlerdir.

“Bazı adaylar yeniden sınava alındı”

Bununla da kalmamış, son ana kadar duruma müdahale etmeyen bina sınav yönetimi, sınavdan erken çıkarılan adaylarından bir kaçını okul bahçesinden geri çevirmiş, bu adaylar bahçeye çıktıktan sonra yeniden salona döndürülmüş ve sınava devam etmeleri istenmiştir. Bu durum çok ağır sonuçları olabilecek oldukça ciddi bir hak ihlalidir.

“Sınıf YKS’ye hazırlanmadı”

Bu ihlalin oluşmasına neden olanlar başta, bütün uyarılara karşın sınav yapma ısrarından vazgeçmeyen ve yetersiz personel görevlendirerek çalışanların iş yükünü iki katına çıkaran ÖSYM’dir.

Sonra da sırasıyla sorumlu olduğu binadaki işleyişi koordine edemeyen, bu konuda gerekli açıklamaları yapamayan ÖSYM Bina Sınav Sorumlusu ve ardından aradan haftalar geçmiş olmasına karşın binayı ve sınav salonlarını YKS için hazır hale getiremeyen okul yönetimidir.

“Sorumluluk ÖSYM ait”

Okulu, derslikleri ve sınav salonlarını sınava hazır hale getirmek Bina Yöneticilieriyle ÖSYM Sınav Sorumlusunun görevidir. Sıralı sorumluların ciddiyetsizliği ve gerekli koordinasyonu sağlayamamalarına, salonda tek başına görevlendirilen gözetmenin bir anlık dalgınlığı eklenince ne yazık ki bu kötü durum ortaya çıkmıştır. 

Eğitim Sen 7 Nolu Şube olarak, bu hatalı uygulamalardan ve ardı ardına gelişen ihmaller zincirinden dolayı mağdur olan öğrencilerimizin ve velilerin her zaman yanında olacak, onlarla birlikte süreci takip edeceğiz. ” (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: