Eğitim

EĞİTİM SEN MARDİN ŞUBESİ ARAŞTIRMASI: "Öğrencilerin sadece yüzde 5’i uzaktan eğitime ulaşıyor"

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen)  Mardin Şubesi, uzaktan eğitim sürecine ve pandemide okulların açılmasına  ilişkin velilerle  anket yaptı. Mardin merkez ve ilçelerinde yapılan anketin sonucuna göre; velilerin yüzde 58,1’i salgın sürecinde çocuklarını okula göndermek istemediklerini belirtiyor.

Velilerin yüzde 85,4’ü MEB’in okullarda aldığı önlemleri yetersiz bulduğunu ifade ediyor. Öğrencilerin sadece yüzde 5’i uzaktan eğitim sürecine dahil olabiliyor.

“Çocuğa şiddet, işçilik ve evlilik arttı”

Araştırmanın sonucuna ilişkin bianet’e konuşan Eğitim Sen Mardin Şubesi Eğitim Sekreteri Duygu Özbay, Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğinin hiçbir zaman olmadığını ancak pandemi sürecinde eşitliğin çok fazla arttığını söyledi.

Pandemi sürecinde kırsal ve kent arasında kırılganlıkların derinleştiğini belirten Özbay, şöyle devam etti: “Eğitimde fırsat eşitliği dezavantajlı grupların maksimum yararına göre dizayn edilir. Fakat bu süreçte bunu görmedik, köydeki, yoksul, mülteci yani dezavantajlı gruptaki çocuklar daha da mağdur oldu ve eğitimden uzaklaştı. Bu süreçte çocuğa şiddet arttı, çocuk işçilik arttı, çocuk evlilikler arttı.”

“Günlerce elektirik kesintisi yaşanıyor”

Özbay, Mardin’in özellikle kırsal bölgelerinde bilgisayar, internet gibi eğitim uzaktan eğitime materyallerine erişimin olmadığını belirtti: “Öğrencilerin büyük bir bölümünün bilgisayarı ve interneti yok. Büyük kısmı eğer televizyonları EBA TV’yi erişiyorsa o şekilde dersleri takip ediyor.

Ancak Mardin elektrik kesintilerinin çok fazla yaşandığı bir kent olduğu için öğrenciler her şekilde eğitime erişmek de zorluk yaşıyor. Nisandan ağustos ayına kadar Derik ve Kızıltepe’de günlerce elektrik yoktu. MEB’e DEDAŞ’ ilgili her yere çağrı yaptık ama sorun giderilmedi. Sorunların hiçbiri çözülmediği gibi katlanarak devam ediyor.”

“Velilerde ve öğrencilerde kırılganlık görüyoruz”

Velilerin EBA Destek Noktaları ile ilgili tepkilerini de aktaran Özbay, son olarak şöyle dedi: “Görev yaptığım okul, dezavantajlı bir bölgede, veliler ‘bizim zaten internetimiz, bilgisayarımız yok, neden durumu iyi olanların yaşadıkları yerlerde EBA destek açılıyor’ diye soruyorlar.

“Dezavantajlı bölgelere değil, bilgisayar ya da internet erişimi olan bölgelere EBA Destek Noktalarını açtılar. Bu öğrenciyi de veliyi incitiyor, kırılganlık yaşatıyor.

“Anadili Türkçe olmayanlar eğitimde uzaklaşıyor”

“Ayrıca bir diğer önemli sorun ise anadili Türkçe olmayan çocuklar. Mardin’de Arap, Kürt, Süryani çocuklar var. Özellikle ilk öğretim çağındaki bu çocuklar uzaktan eğitim sürecinde çok büyük zorluk yaşıyor.

Yüz yüze eğitimde öğrencilerle birebir ilgilenme, çocuğun kendini ifade etme şansı tanıma olanağı oluyor. Ama uzaktan eğitimde anadili Türkçe olmayan çocuklar anlamakta çok daha zorluk yaşadıkları için eğitimden uzaklaşıyorlar.”

Yapılan araştırmanın sonuçları şöyle: 

Öğrenciler uzaktan eğitim sürecine dahil olabiliyorlar mı?

358 - EĞİTİM SEN MARDİN ŞUBESİ ARAŞTIRMASI: "Öğrencilerin sadece yüzde 5’i uzaktan eğitime ulaşıyor"

Yüzde 59,7’si “kısmen”, yüzde 36’sı “hayır”, yüzde 4’ü “evet” dedi.

Öğrenciler uzaktan eğitime hangi teknolojik bileşenleri kullanarak dahil olabiliyor?

352 - EĞİTİM SEN MARDİN ŞUBESİ ARAŞTIRMASI: "Öğrencilerin sadece yüzde 5’i uzaktan eğitime ulaşıyor"

Velilerin yüzde 24’ü televizyon, yüzde 47 telefon bilgisayar, yüzde 10,7’si de hiçbiri yanıtını verdi.

359 - EĞİTİM SEN MARDİN ŞUBESİ ARAŞTIRMASI: "Öğrencilerin sadece yüzde 5’i uzaktan eğitime ulaşıyor"

Veliler, öğrencilerin uzaktan eğitimden faydalanamamasının ise bir tek nedene bağlı olmadığını belirttiler. Ankete göre; bilgisayar telefon gibi materyallerin yanı sıra elektrik kesintisi ve internete erişim de bütün öğrenciler için sorun oluyor.

387 - EĞİTİM SEN MARDİN ŞUBESİ ARAŞTIRMASI: "Öğrencilerin sadece yüzde 5’i uzaktan eğitime ulaşıyor"

“Salgın sürecinde çocuğunuzu okula göndermeyi düşüyor musunuz?” sorusuna ise; velilerin yüzde 58,’i “hayır” cevabını verdi.
Velilerin, yüzde 85,4’ü Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullar aldığı tedbiri yeterli bulmadığını söyledi. (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: