Eğitim

EĞİTİM-SEN VE ÖĞRENCİ SENDİKASI YKS ve LGS'nin Ertelenmesi İçin 55 Bin İmza Toplandı

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ve Öğrenci Sendikası 20 Haziran tarihinde yapılacak olan Lise Geçiş Sınavı (LGS) ve 27-28 Haziran tarihinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ertelenmesi için başlattıkları kampanyada 55 bin imzaya ulaştılar. 

Eğitim-Sen bir hafta önce change.org’da başlattığı kampanyada 18 bin imzaya ulaşırken, Öğrenci Sendikası 4 Mayıs’ta başlattığı kampanyada 37 bin imza topladı. 

Aytekin: Bilim Kurulu üyelerinin uyarıları dikkate alınmıyor

8 Mayıs’ta başlayan ve  bugün sona eren kampanyaya ilişkin bianet’e konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin,  şunları söyledi:

“Milyonlarca öğrencinin, eğitim emekçisinin ve velinin itirazına rağmen salgının devam ettiği bir süreçte YKS ve LGS ısrarla haziran ayında yapılmak isteniyor. Bizlere bu tarihte yapılmak istenmesinin bilimsel bir açıklaması ise yapılmıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurumu (YÖK) başkanına bir yazı göndererek, final sınavlarının yüz yüze yapılmaması gerektiğini ve salgın açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını belirtti. Final sınavları da haziranda yapılacaktı. Bilim Kurulu üyelerinin bu konudaki uyarıları oldukça net olduğu halde YKS ve LGS sınavları ertelenmiyor, uyarılarımız dikkate alınmıyor.

“Salgının yayılım hızını artıracak”

“Bilim Kurulu üyeleri ‘salgın tehlikesi geçti’ açıklaması yapmadan sınavın yapılmasını doğru bulmuyoruz. Milyonlarca öğrencinin sokağa çıkması salgının yayılım hızını artıracağını biliyoruz. Talebimiz sadece sınavın ertelenmesi de değil, dezavantajlı gruptaki öğrencilerin salgın sürecinde eğitime erişim konusunda yaşadıkları mağduriyetin de giderilmesini istiyoruz.

“Tıpkı sağlık konusunda olduğu gibi eğitim alanında da bir “bilim kurulu” oluşturulmalı ve yeni bir planlama yapılmalı. Olağan bir süreçte olmadığımız göz önünde bulundurularak, soru sayısı, konu dağılımı, soruların kolaylığı zorluğu bu kurul tarafından değerlendirilmeli, hiçbir öğrencimiz mağdur edilmemeli.”

Çelikoğlu: Bizim sözümüz de önemli

Öğrenci Sendikası’ndan Berat Çelikoğlu, kampanyaya ilişkin şunları söyledi:

“Kampanyada hedefimiz, bu karara itiraz ettiğimizi ve bizim de sözümüzün önemli olduğunu yetkililere duyurmak. Pandemi sürecinin başından bu yana öğrencilere sınav konusunda birkaç kez farklı tarih verildi, planlarını o tarihe göre yapmaları istendi.

“Şimdi baskın bir kararla sınavın bir ay erkene alınması, bunun birkaç cümle ile ilan edilip geçilmesi, sanki kararın yüzbinlerce öğrenci için hayati bir etkisi yokmuş gibi davranılmasına itiraz ediyoruz.

“4 milyondan fazla öğrenci sınava girecek”

“İkincisi, vaka sayıları hala artış gösteriyorken, hala günde elliden fazla insanımız hayatını kaybediyorken haziran ayında 4 milyondan fazla öğrenciyi okullara çağırıp sınava sokmanın olası kötü sonuçları görülemiyor mu?

“Her okulda yüzlerce öğrenci ve o öğrencilerin aileleri bulunacak, aralarında farkında olmasa da virüsü taşıyan insanlar olacak, öğrencilere ya da ailelere bulaşacak olan virüs bu vesileyle ikinci bir yayılma dalgasına girerse ne olacak?” (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: