Teknoloji

Elon Musk'ın SpaceX Projesi İstihdam Fonu Reddedildi

Kaliforniya eyaleti geçtiğimiz cuma günü, Elon Musk’ın SpaceX projesi için devlet iş ve eğitim fonlarından istediği 655.500 dolarlık talebini, ünlü CEO Elon Musk'ın ‘Tesla’yı Kaliforniya eyaletinden çekerim’ tehditine atıfta bulunarak reddetti. Eyaletin bu tavrının, Musk'ın yetkililerle ters düşmesine rağmen, koronavirüs nedeniyle durdurulan Tesla üretimine Alameda eyaletinde devam etmek istemesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

- Elon Musk'ın SpaceX Projesi İstihdam Fonu Reddedildi

California İstihdam Geliştirme Heyeti’nin beş üyesinden ikisi anında ret oyu kullanırken, diğer iki üye Musk’un Tesla’nın yeniden açılmasıyla ilgili tweet'lerini tartıştıktan ve geçtiğimiz yıllarda SpaceX’in Hawthorne, Kaliforniya'daki merkezindeki işten çıkarma raporlarını inceledikten sonra ret oyu verdi. Bir üye ise oturuma katılmadı.

Yerel IBEW Elektrik İşçileri Birliği üyesi ve siyasi direktörü Gretchen Newsom; "Bence, CEO'nun California eyaletini terk etmek hakkındaki son tehditleri ve bugün tartıştığımız diğer her şey göz önüne alındığında, bu anlaşma onu desteklemek için güven vermiyor.” ifadelerini kullandı. California Valiliği ile bir ilişiği olmayan Newson, “SpaceX farklı bir şirket, ama aynı CEO'ya sahipler.” dedi.

İstenilen hibe, çalışanların eğitimi ve yeni personel alımı için kullanılacaktı

- Elon Musk'ın SpaceX Projesi İstihdam Fonu Reddedildi

Devlet istihdam geliştirme fonundan sağlanacak olan hibe ile SpaceX'in 900 çalışanının Starlink uydu projesi için eğitilmesi ve Starship programı için 300 kişiye istihdam sağlanması amaçlanıyordu. SpaceX'in cuma günü reddedilen talebinden sonra istihdam planıyla devam edip etmeyeceği henüz belli olmadı.

SpaceX, Güneşliğe Sahip Olacak İlk Starlink Uydularını Yarın Fırlatıyor

Tesla ve Alameda eyaletleri arasındaki anlaşmazlık ulusal ilgi gördüğü için, Teksas, Nevada, Georgia, Utah ve Oklahoma gibi eyaletlerden yetkililer, mevcut operasyonlar veya şirketin vaat ettiği yeni bir fabrika için Musk’ı eyaletlerini değerlendirmeye davet ediyorlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: