Eğitim

Ensar Vakfı'nın "Değerler Eğitimi" protokolü iptal edildi

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ensar Vakfı arasında imzalanan protokol Eğitim Sen Antalya Şubesi’nin açtığı dava sonucunda iptal edildi.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karaman’da, 45 çocuğun cinsel istismar ve saldırıya maruz bırakılması olayıyla gündeme gelen Ensar Vakfı, geçen yıl değerler eğitimi için protokol imzalamıştı.

TIKLAYIN – HDP Ensar Vakfı’nın “Değerler Eğitimi” Protokolünü Meclise Taşıdı

TIKLAYIN – HDP ve CHP Ensar Vakfı ile Protokol İmzalanmasının Nedenini Sordu

Antalya Körfez gazetesinden yer alan habere göre, Antalya 4. İdare Mahkemesi, yapılan anlaşmayı iptal etti. Konu hakkında açıklama yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez şunları söyledi:

“Eğitim sistemi iktidarın kendi istediği insan tipini yetiştirme aracına dönüştürülmüştür. Özellikle 4+4+4 yasası çıktığı günden bu yana Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlükleri birçok dernek, vakıf vb kuruluşlarla işbirliği yaparak eğitimin daha da gericileşmesine yol açtılar.”

Mahkeme; protokolü Eğitim Sen’in iddia ettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa aykırı buldu. Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ensar Vakfı Antalya Şubesi arasında imzalanan protokolde Antalya ilindeki her derece ve türdeki resmi okullarda bulunan çocuklarda ve gençlerde duyarlılık oluşturmaya dönük her türlü eğitim programı, konferans, seminer, panel, söyleşi vb. etkinlikler düzenlemeyi ve uygulamayı kapsamakta idi.

Antalya 4. İdare Mahkemesi bu protokolün Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel yasasına aykırı olduğunu tespit ederek özetle şöyle dedi:

“Anayasamız ve kanunlarımız gereği, ulusumuzu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak teknik, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişme alanlarında iyi bireyler yetiştirilmesi ve bunun için ülke çapında etkin önlemler alınması devletin devredemeyeceği görevleri arasındadır. Bununla birlikte ilgili kanunlarda yer aldığı gibi, örgün eğitimdeki öğrencilerin eğitim ve öğretimine yönelik politikalar belirlemek ve uygulamak noktasında asıl yetkili ve görevli olan Milli Eğitim bakanlığıdır.” (AÖ)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: