Eğitim

Erdoğan: Açıköğretimde psikolojinin kapatılması yararlı olur

Kaynak ve fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılması’nın yararlı olacağını aktardı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız, ‘açıköğretim psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı’ yönündeki görüşünü Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirmiştir” dedi.

Altun, yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun “psikoloji lisans eğitiminin büyük oranda uygulama gerektiren mahiyeti ve yükseköğretimde kalitenin korunması amacıyla örgün olarak yapılmasının daha uygun olacağı yönünde” bir rapor hazırladığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğunu bildirdi.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun ilgili raporuna binaen
“açıköğretim Psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı” yönündeki görüşünü Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirmiştir.

— Fahrettin Altun (@fahrettinaltun) August 5, 2020

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde yeni akademik yılda Psikoloji Lisans Programı’nın açılacağı duyurulmuştu. Bunun üzerine sosyal medyada akademisyenler, psikologlar ve öğrenciler duruma #psikolojideaçıköğretimolamaz hashtagiyle tepki göstermişti.

Türk Psikologlar Derneği Genel Başkanı Okan Cem Çırakoğlu bianet’ yaptığı açıklamada, “Psikoloji eğitimi herhangi bir alanın eğitimi gibi düşünemiyoruz biz. Çünkü verilen alan bilgisinin, bilimsel bilginin ötesinde bir sınıf etkileşimiyle birlikte öğrencilere bir tutum, bir etki anlayışı, bir kültürel kavrayış aktarmaya çalışıyoruz. Böyle düşünüldüğünde sadece ekran karşısında alınan bilginin psikoloji eğitimi için yeterli olmayacağını düşünüyoruz” demişti.

(AÖ)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: