Eğitim

ERDOĞAN GENÇLERLE YKS KONFERANSTA BULUŞTU "Dislike" yağdı, "#OyMoyYok" protestosu başlatıldı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)öncesi sınava girecek bazı gençlerle video konferans aracılığıyla görüştü.

Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanan konferansta sınavların ertelenmemesi kararını eleştiren gençler, yorumlara “oy yok” yazdı. Yorumlardan sonra videonun yazışma sistemi durduruldu.

Gençler: YKS neden ertelenmedi?

Erdoğan, bir öğrencinin “Sınav tarihimiz önce temmuz ayının sonuna ertelendi. Sonra geriye çekilerek eski tarihimizden bir hafta sonraya alındı. Sınav tarihimizin önce ileriye, sonra tekrar geriye alınmasının sebebi neydi?

Bizler salgından dolayı YKS tarihinin ertelenmesini istedik. Bizler mi duruma endişe içinde bakıyoruz?” sorularını yöneltti.

Soruyu yanıtlayan Erdoğan, bu tür sınavların tarihinin aylar öncesinden ilan edildiğini belirterek, YKS ile ilgili yeni tarihin belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edildiğini söyledi. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili öğrenciler, sevgili gençler bu tür sınavların tarihi aylar öncesinden ilan edilir. YKS’nin tarihi de aynı şekilde çok önceden kamuoyuna açıklanmıştır. Koronavirüs salgını ülkemizdeki her şey gibi sınav takvimlerini maalesef etkiledi. ÖSYM tedbir amacıyla yeni bir sınav tarihi belirledi. Dünyanın ve ülkemizin önündeki belirsizlikler sebebiyle her alanda olduğu gibi sınav tarihlerinde de bu tarz tedbirli davranışlar kaçınılmazdır.

Yayının 39’uncu dakikasından sonra yeni yorum yapılamadı. Bunun üzerinde öğrenciler, YKS’nin Covid-19 salgınına rağmen ertelenmemesini Twitter’da #OyMoyYok etiketiyle protesto etti.

“Dislike” sayısı 200 bini aştı

317 - ERDOĞAN GENÇLERLE YKS KONFERANSTA BULUŞTU "Dislike" yağdı, "#OyMoyYok" protestosu başlatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YouTube kanalından yayımlanan video konferans görüşmesinde de videoyu beğenmeyen kullanıcıların sayısı 244 bini geçti. Öğrencilerin tepkisi sonucu #OyMoyYok etiketi kısa sürede Twitter’da ilk sıraya yükseldi.

 

#OyMoyYok diyenlere siyasiler de katıldı

Gençlerin başlattığı #OyMoyYok etiketine milletvekilleri, oyuncular, avukatlar, insan hakları savunucuları da destek verdi. AKP dönemindeki insan hakları ihlalleri ve polis şiddeti hatırlatıldı.

Dikkat çeken bazı mesajlar şöyle:

CHP milletvekili Oğuz Kaan Salıcı:

Gençler geleceklerini çalanlara verecekleri cevabı çok iyi biliyorlar… #OyMoyYok

CHP milletvekili Erdoğan Toprak:

18 yıl önce daha doğmamış veya yeni doğan Z kuşağı gençlerimiz tek parti ve tek adam iktidarında büyüdü! Teknolojiyle barışık, dünyaya açık, yok sayılmaya, düşüncesi ve hayatına dizgine itirazcı #ZKuşağı, #OyMoyYok diyerek tepkisini gösterdi. Haksızlar mı, gelecek onların!

Oyuncu Levent Üzümcü:

Denk gelmelerde -bu nadide sokağa çıkma yasağı sabahı- şunu hatırlatmak isterim #OyMoyYok

CHP milletvekili Gamze Taşçıer

24 Haziran seçimlerinin ikinci yılı geride kalırken AK Parti’nin seçim beyannamesinde verdiği sözleri ve bugün bu sözlerin akıbetini derledim. Raporun tümüne ulaşmak için https://drive.google.com/file/d/1VU5mwrvtrcopfeS-xGQTJiHFGZKqDC4t/view?usp=sharing…

#OyMoyYok

 317 - ERDOĞAN GENÇLERLE YKS KONFERANSTA BULUŞTU "Dislike" yağdı, "#OyMoyYok" protestosu başlatıldı

(EMK)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: