Eğitim

Fuat Oktay PIKTES öğretmenleri Kültür Bakanlığı'na havale etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut’un Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında görevli öğretmenlere ilişkin verdiği önergeye yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması talebiyle verilen soru önergesine Oktay yanıt verirken, Selçuk soruları cevapsız bıraktı.

Barut, önergede , kapsamında KPSS, mülakat ve güvenlik soruşturmalarının ardından iş başı yaptırılan  PIKTES’li öğretmenlerin durumunu sordu.

TIKLAYIN-“Suriyeli Çocukların Öğretmeni Olduğumuz İçin Ötekileştiriliyoruz”

“PIKTES öğretmenlerinin özlük hakları verilsin”

4 bin PIKTES öğretmeninin mağduriyetinin giderilmesini isteyen Barut, önergede öğretmenlerin kamuya atanmaları, özlük haklarının ve çalışma koşullarıyla ilgili sorularına yanıt verilmesini istedi.

Barut’un sorularına yanıt veren Oktay, Cumhurbaşkanlığı Merkez Teşkilatı ile Cumhurbaşkanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşların görev alanlarına giren konulara ilişkin önergeleri cevaplandırdığını belirtti.

Oktay, “Adana Milletvekili sayın Ayhan Barut tarafından verilen soru önergesinde bahsi geçen hususlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görev ve yetki alanına girmektedir” dedi.

TIKLAYIN-Suriyeli Çocukların Öğretmenleri: Güvencesiz, Sözleşme Dışı İşler Yapıyoruz

“Kültür Bakanlığı ile ne ilgisi var”

Gelen yanıta tepki gösteren  Barut, ise şunları söyledi: “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı, öğretmenlerin sorunları ve çözümü için sorduğumuz önergeye gayri ciddi bir yaklaşım sergilemiştir. Öğretmenleri ilgilendiren bu konunun Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ne ilgisi vardır. Bu yaklaşımı doğru bulmadığımızı belirtiyor, işlerini sorumluluk duygusuyla yapmalarını istiyoruz” 

Barut, PIKTES öğretmenlerinin kamuya atanmaları için Meclis’e Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi sundu. Yasa teklifinin gerekçesinde şöyle dedi:

“PIKTES projesi kapsamında Suriyeli çocuklara rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunmak, Türkçe öğretmek, çeşitli branşlarda dersler için eğitim vermek amacıyla KPSS, mülakat ve güvenlik soruşturmasının ardından yaklaşık 4 bin öğretmen atanmıştır.

4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında belirli süreli işçi olarak çalıştırılan ama disiplin yönünden 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlanan Piktes öğretmenleri, büyük bir mağduriyet yaşıyor. Tatil bilmeden Suriyeli çocukların okullaşması için özveriyle çaba gösteren öğretmenlerimiz kadrosuz biçimde çalışıp, yaşama tutunmaya çalışıyor.

Bu öğretmenlerimizin mağduriyeti giderilmelidir. Kanun teklifimizin amacı; söz konusu öğretmenlerin kamuya kendi branşlarında öğretmen olarak atanması, iş, güvence ve gelecek kaygılarının sona ermesi, çalışma koşulları ve özlük haklarının iyileştirilmesidir.” (RT)

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: