Eğitim

Galatasaray Spor Kulübü’nden Yeni Akit’e tepki

Yeni Akit Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, “Galatasaray Lisesi, bizim inancımızda, örfümüzde olmayan bir sistemle kurulan okuldur”, “İngiliz Muhipleri Cemiyeti’ni meğerse Galatasaray mezunları kurmuş” dedi.

Galatasaray Spor Kulübü, Karahasanoğlu’na yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Açıklamada, ifadelerini kullanan Kulüpten yapılan yazılı açıklamada, “Galatasaray Lisesi’ne dil uzatanların asıl amacı ortadadır” denildi. 

“Asıl amaçları ortada”

Açıklama özetle şöyle:

“Galatasaray Lisesi onurumuzdur..Kulübümüzün kurucusu ve bir numaralı üyesi Ali Sami Yen’in ‘Türk olmayan takımları yenmek’ hedefiyle, Türkiye’nin medar-ı iftiharı olan Galatasaray Spor Kulübü’nün temellerinin atıldığı Galatasaray Lisesi, 1481 yılına kadar uzanan kökleriyle Türk milletinin sahip olduğu en önemli eğitim kurumlarının başında gelmektedir.

“Çanakkale’de, Trablusgarp’ta, Balkan Harbi’nde, Kafkas Cephesi’nde, Irak’ta, Gazze’de, Sina’da vatan uğruna şehitler veren Galatasaray Lisesi, istikbal ruhuyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılmaz değerleriyle yoğrularak bugünlere gelmiştir.

“Bu vatan için canını hiçe sayarak cephelere koşan, mezun vermeden şehitler veren Galatasaray Lisesi, ‘Fikri hür, vicdanı hür’ nesiller yetiştirerek, cumhuriyetimizin üzerine bina edildiği tüm değerleri benimseyen ve her zaman her yerde savunan bir kurum olmuştur.

“Türkiye’de sayısız değerli insanı tedrisatından geçiren  bir ilim irfan yuvası olan Galatasaray Lisesi’ne dil uzatanların asıl amaçları ortadadır. Bu cüreti gösterenler şunu bilmelidir ki; tüm kurumlarıyla tek vücut olan Galatasaray, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin temel değer ve ilkelerinin yılmaz bekçisi olmaya devam edeceğiz.”

Galatasaray Lisesi hakkında

Türkiye’nin köklü okullarından biri olan Galatasaray Lisesi, devlet okulu olup, ücretsizdir.
MEB de okula kontenjanı kadar puan üstünlüğüne göre öğrenci alıyor.

Galatasaray Lisesi Tanzimat devrinde eğitim amacıyla kuruldu.

Sultani dönemde ise birçok Fransızca eğitim veren kurumların olması fakat bu kurumların denetiminin Fransa tarafından yürütülmesi sonucu 1 Eylül 1868’de Abdülaziz’in katıldığı bir törenle Mekteb-i Sultanî adıyla kurum yeniden faaliyete geçti.

Ayrıca Farsça, Arapça, İtalyanca, Latince, Rumca, Ermenice ve Almanca dersleri isteğe bağlı olarak seçmeli ders statüsüne getirilirken, piyano ve keman dersleri de programa dâhil edildi.

1927 yılında kurum, Galatasaray Lisesi adıyla ve Cumhuriyet devrimlerine uygun olarak eğitime başladı.

Teneffüslerde Fransızca konuşma zorunluluğu kaldırılırdı ve genel kültür dersleri Türkçe verilmeye başlandı.

GEÖK bünyesinde 1993 yılında Galatasaray İlköğretim Okulu, 1992 yılında ise Galatasaray Üniversitesi kuruldu.

Galatasaray Lisesi’nden mezun bazı tanınmış isimler şöye:

Vedat Milor, Candan Erçetin, Metin Toker, Reşat Nuri Güntekin, Haldun Dormen, Rasim Öztekin, Erol Günaydın, Ali Sami Yen, Mehmet Ali Birand, Fikret Kızılok

(EMK)

Fotoğraf: Sosyal medya

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: