Spor

Gatorade’in Jordan için yaptığı ‘Be Like Mike’ reklam müziği, nasıl ortaya çıktı?

Disney’nin kilit bir kararının, Chicago Bulls efsanesi Michael Jordan’ın “Be Like Mike” reklam müziğinin oluşturulmasına nasıl yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Michael Jordan, 1990’lı yıllarda spor ve pop kültüründe tartışmasız en çok pazarlanan figürdü.

Nike ile olan ayakkabı ortaklığından Gatorade ile başka bir sponsorluğa kadar Jordan’ın yüzü, Bulls basketbol dünyasının zirvesine yükselirken her yerde görülebiliyordu.

Jordan’ın imajı tüm zamanların en ünlü reklamlarından oluşuyor. En ikonik reklamlardan biri, 1991 yazında Jordan ile sponsorluk anlaşması imzaladıktan hemen sonra, Gatorade’in “Be Like Mike” kampanyasıydı.

Ancak, reklamdaki ikonik jingle’ın çıkış sebebinin, Darren Rovell’a göre, Disney’nin “Jungle Book”undan bir şarkının kullanımı için Disney’in fazla ücret istemesi olduğu ortaya çıktı.

“DISNEY, 350 BİN DOLAR İSTEDİ”

Rovell, olayı şöyle anlattı:

“Gatorade’in reklam firması Bayer Bess Vanderwarker’ın kreatif şefi Bernie Pitzel, herkes MJ gibi olmak istediği için, Disney Jungle Book’tan “I wanna be like you” (Senin gibi olmak istiyorum) şarkısını kullanmak istemişti.

Ama Disney, şarkı için 350.000 dolar istedi ve bu sadece beş haftalık bir çalışma içindi. Pitzel’in hedefi, herhangi bir şeyi ihlal etmeden ve Disney’den yüklü bir dava almadan, Jungle Book şarkı sözlerine yakın bir şey yazmaktı.

Dört saat içinde Şikago’daki en sevdiği kokteyl peçetesine, “Be Like Mike”ı yazmıştı. Jordan, üniversiteden beri Mike Jordan olarak adlandırılmamıştı, ama Michael uymuyordu.

Jingle yazarları Ira Antelis ve Steve Shafer, şarkı sözlerini 48 saat içinde şarkıya koydu. Pitzel’in 13 yaşındaki oğlu Nathan’ın topu arkasına koymaya çalıştığı reklam büyük bir başarıydı.

Pitzel bana şunları söylemişti: “The Jungle Book’tan müzik kullansaydık, reklam unutulurdu. Bunun yerine dünyanın Gatorade ile özdeşleşebileceği bir müzik parçası ürettik.”

Unutulmaz reklam, şu şekildeydi:


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: