Chat

Geçmişten Günümüze Chat Servisleri

Chat servislerinin sosyal hayatta olan ilişkilerimizin kopma noktasına geldiğinde yardımımıza koşmasını bilen en güzel şey olduğunu hiç birimiz inkar edemeyiz. Chat partnerinizin, o an ki ruh halinize göre kendini şekillendirebildiği tek yer bu servislerdir. Çünkü gerçek hayatta dert ortağı ya da sırdaş olarak gördüğünüz kişiler sanal dünyada ki partneriniz kadar anlayışlı olamayabilirler bu sebepten dolayı insanlar hiç tanımadığı birine derdini anlattıklarında tanıdıklarına anlatmaktan daha çok mutlu olurlar. Chat servislerinin geçmişten günümüze nasıl şekillendiğine bakmak istediğimizde ilk olarak  MSN, mIRC gibi servisleri inceleyerek işe koyulabiliriz. Bunlar chat siteleri haricinde en çok kullandığımız chat uygulamarıydı. 


MSN Messenger ile başladığımızda ilk olarak 1999 yılında piyasaya sürülen bir akıcı chat uygulaması olduğunu görüyoruz. İlk çıktığında sadece chat özelliği olan bu uygulama güncellendikçe tüm dünyada sadece chat amaçlı değil, dosya transferi ve görüntülü sohbet amaçlı kullanılmıştır. İş hayatında ve özel hayatta insanların vazgeçilmezi olmayı başarmıştır. 2000 jenerasyonunun en çok kullandığı uygulama olduğunu şüphesiz söyleyebiliriz. Okuldan eve geldiğimizde sanki okulda olan arkadaşlarımızla gün boyu hiç görüşmemiş gibi sabahlara kadar MSN’de chat yapardık. O kadar sene kullanılan MSN Messenger’ın 2013 yılında Microsoft’un Skype blogunda yapılan bir bilgilendirme ile Çin haricinde tüm ülkelerde kullanımına son verileceği duyruldu. Bu bildiri sonrasında bazı insanlar farklı alternatifler aramaya yöneldi bazıları ise popülerliği hiç bitmeyecek olan online chat odalarına yöneldi.


Yeni moda Skype, insanların yıllarca kullandığı chat servisi olan MSN hizmetinin kapanmasının ardından yapılan bir başka açıklamada MSN hizmetinin artık Skype üzerinden devam edeceği bilgisi insanlara söylendi. Artık yeni bir devir başlamıştı, Skype’nin gelmesiyle chat olanakları o kadar genişledi ki süregelen zaman boyunca alternatif programlar piyasaya sürüldü. Bunlardan bazıları Line, Viber, Linkedin, Nearby Live, Digsby vb. olarak sıralanabilir. Bu alternatifleri kullanarak chat alışkanlığınızı devam ettirebilir aynı zamanda iş hayatınızda çalışanlarınızla veya iş arkadaşlarınızla sürekli iletişim halinde olmanız gereken durumlarda karşınızdaki kişiyle iletişiminizi sorunsuz bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: