Eğitim

HDP MARDİN MİLLETVEKİLİ PERO DÜNDAR: "Mardin'de elektrik kesintisi nedeniyle uzaktan eğitim yapılamıyor"

 Fotoğraf: HDP

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin’de DEDAŞ’ın yapmış olduğu elektrik kesintilerinden kaynaklı öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde sorun yaşadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle önerge veren Dündar, marttan hazirana kadar devam eden uzaktan eğitim sürecinde, Mardin eğitime erişimle ilgili ciddi sorunlar yaşandığını vurguladı.

Dündar, yaptığı açıklamada “Vaka sayılarının oldukça yüksek olduğu Mardin’de binlerce veli, öğrenci, öğretmen, yüz yüze eğitime geçileceği açıklamasıyla kaygıya kapılmıştır. Okullarda öğretmen sayısının yetersizliği, sınıfların doluluk oranı, eğitime ulaşmak için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalan öğrencilerin durumu, yine okulların hijyen sorunu bu kaygıların başında gelmektedir” dedi.

Dündar’ın Selçuk’a yönelttiği sorular şöyle:

Salgın hala kontrol altına alınamazken okullarda yüz yüze eğitimin başlaması halk sağlığını riske atmak değil midir?

Pandemiden kaynaklı okullarda alınan tedbirler nelerdir?

Mardin ve ilçelerinde EBA sistemi üzerinden verilen eğitime ulaşan öğrenci sayısı kaçtır? Bu eğitime ulaşamayan öğrenci sayısı kaçtır?

Mardin ve ilçelerinde EBA sistemi üzerinden verilen eğitime ulaşamayan öğrencilerin eksiklerinin giderilmesine dönük Bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar nelerdir?

Mardin ve ilçelerine bağlı okullarda virüsten korunmaya dönük hangi tedbirler alınmıştır?

Pandemi süreci öncesinde de eğitimci açığı bulunan Mardin ve ilçelerinde seyreltilmiş sınıflarda görev yapacak öğretmenler için ek atama kadrosu alınmış mıdır?

Mardin ve ilçelerine bağlı okullarda öğretmen odaları, kantinler, yemekhaneler ve okulların diğer bölümleri fiziki mesafeye uygun hale getirilmiş midir?

Mardin ve ilçelerine bağlı okullarda revirler hazırlanmış mıdır?

Mardin ve ilçelerine bağlı okullarda görev yapan öğretmenler ve öğrencilerin okula ulaşımı için gerekli önlemler alınmış mıdır? (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: