Eğitim

HDP'DEN MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK'A “5 milyon öğrenciye bilgisayar ve internet sağlayın”

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ana sınıfı ve birinci sınıfların yüz yüze eğitime başlaması ve uzaktan eğitimle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, her üç öğrenciden birinin uzaktan eğitime erişim sorunu yaşadığı belirtildi:

“Devlet okullarında yüz yüze eğitim koşulları sağlanmadı. Milli Eğitim Bakanlığına gerekli ek bütçe sağlanarak, tüm çocukların 10-13 kişilik sınıflarda yüz yüze eğitime sağlıklı ve güvenli bir şekilde başlaması sağlanabilirdi.

“Ek bütçe ayrılabilirdi”

“Ek bütçe ile ihtiyaç duyulan öğretmen ve ek personel ataması yapılabilir, ek derslikler yapılabilir, temizlik, dezenfektan, koruyucu malzeme ihtiyacı karşılanabilir, öğrencilere ve tüm eğitim emekçilerine düzenli ve ücretsiz test yapılabilirdi.

“Tüm bunları sağlamak siyasi iktidarın anayasal sorumluluğudur. AKP-MHP iktidarı ve MEB, okullar aylardır kapalıyken bütün bu çalışmaların neden yapılmadığını açıklamak zorundadır. 

“Sadece okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfların yüz yüze eğitime başladığı geriye kalan 14 milyon 500 bin öğrencinin kademeli geçiş yapacağının MEB tarafından açıklandığı şimdiki durumda uzaktan eğitim süreçlerinin bir süre daha devam edileceği anlaşılmaktadır.

“Öğretmen ve velilerle bir araya gelin”

“5-6 milyon arası öğrencinin uzaktan eğitime erişemediği, EBA’yı kullanamadığı koşullarda ilk iş olarak tüm öğrencilere ve eğitim emekçilerine ücretsiz internet, bilgisayar, tablet gibi ekipmanlar sağlanmalıdır.

“Milli Eğitim Bakanlığı, bir an önce; öğretmenler, konunun uzmanları, sendikalar ve ilgili kitle örgütleriyle bir araya gelerek geçen dönemin derslerini de masaya yatırarak tüm yönleriyle uzaktan eğitime ilişkin eksiklikleri ve aksaklıkları ortaya koymalı ve gerekli adımları atmalıdır.” (RT)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: