Teknoloji

İddia: Türk Şirketi Peak Games 1 Milyar Dolara Oyun Satacak

Teknoloji ve bilişim dünyasındaki yerli girişimlerin en değerlisi, 2015 yılında Alman Delivery Hero tarafından 569 milyon dolara satın alınan Yemeksepeti olmuştu. Ardından Masomo dahil pek çok şirket, ülkemizin en değerli girişimlerini yurt dışındaki şirketlere satarak bilişim sektörünün öncüsü konumuna gelmişlerdi. 

İstanbul merkezli Türk mobil oyun şirketi Peak Games, iddialara göre iki popüler oyunu Toon Blast ve Toy Blast’ı ABD’li Zynga’ya satmak üzere. Şirketin bu satışının 1 milyar doların üzerinde değerleneceği konuşuluyor. Eğer bu gerçekleşirse Peak Games, Türkiye tarihinin en değerli girişimini gerçekleştirmiş olacak.

2 oyuna 1 milyar dolardan fazla ödeme yapılacak: Peki bu ne anlama geliyor?

- İddia: Türk Şirketi Peak Games 1 Milyar Dolara Oyun Satacak

Peak Games’in bu satışı gerçekleştirmesiyle, ülkemizde ilk kez 1 milyar doların üzerinde değere sahip bir girişim görmüş olacağız. İş dünyasında “unicorn girişim" olarak adlandırılan 1 milyar dolar ve üzeri değere sahip girişimlerin sayısı tüm dünyada yaklaşık 500. Türkiye tarihinde ise daha önce 1 milyar dolar değere ulaşan girişim görülmedi.

Olaya bir başka açıdan bakacak olursak bu satışla birlikte Türkiye’nin en değerli girişimi artık e-ticaret ve hızlı servis alanındaki Yemeksepeti olmayacak. Onun yerine uzun süre boyunca Peak Games’in yaptığı satış konuşulacak. Bu arada Peak Games, geçtiğimiz yıl 41 TV kanalında eş zamanlı tuhaf bir reklam yayınlayan şirketin ta kendisi (Şirket, daha sonra yayınlanan reklamın özgün olmadığına dair açıklama da yapmıştı).

Mobil oyun sektörü, Türkiye’nin girişimcilik tarihini şekillendiriyor:

ABD’li Zynga, 2017’de Peak Games’in okey bölümünü 100 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Aradan 1 yıl geçtikten sonra İstanbul merkezli bir diğer yerli oyun girişimi olan Gram Games’in tamamı, 250 milyon dolara Zynga’nın olmuştu. Bu tarihi satışlar yerli mobil oyun sektörünün geleceğini belirlerken, Kafa Topu 2 ile çıkış yakalayan Masomo; 100 ila 300 milyon arasında bir değerle Miniclip tarafından 2019’da satın alınmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: