Teknoloji

İki Facebook Çalışanı, Zuckerberg'e Tepki Olarak İstifa Etti

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, büyük bir krizle karşı karşıya. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’ün, George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesi ile başlayan protestolar hakkında kışkırtıcı paylaşımlarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump’a karşı sessiz kalması, hem toplumda hem de şirket içinde büyük bir tartışmaya yol açtı.

Bildiğiniz üzere Floyd, ABD’nin Minneapolis kentinde bir polis tarafından gözaltına alınırken ırkçı muamele nedeniyle hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz gün kamuoyuna yansıyan otopsi raporu, Floyd’un “boynuna yapılan baskıya bağlı sebeplerle" nefes alamadığı için yaşamını yitirdiğini resmileştirmişti.

- İki Facebook Çalışanı, Zuckerberg'e Tepki Olarak İstifa Etti

Twitter, Trump’ın konuyla ilgili paylaşımlarına uyarı etiketi koymaya devam ederken, Facebook şu ana kadar hiçbir aksiyonda bulunmadı. Bu da, bazı çalışanların Zuckerberg’e karşı cephe almasına neden oldu. LinkedIn profiline göre Haziran 2019'dan beri Facebook'ta yazılım mühendisi olan Timothy Aveni, hem LinkedIn hem de Facebook'tan yaptığı paylaşımda, şirketteki görevinden istifa ettiğini açıkladı. 

“Facebook'un ABD Başkanı’nın Amerikan halkını radikalleştirmeyi amaçlayan bağnaz mesajlarına karşı hareket etmeyi reddetmesinin arkasında duramam" diyen Aveni, “Ülkem için korkuyorum ve şirketimin gittikçe tehlikeli hale gelen statükoya meydan okumak için hiçbir şey yapmadığını görüyorum” ifadelerini kullandı.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'ün Trump'a karşı sessiz kalması, çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı

- İki Facebook Çalışanı, Zuckerberg'e Tepki Olarak İstifa Etti

Aveni, “Zuckerberg, bize her zaman şiddet içerikli paylaşımlar karşısında kesin çizgilerimiz olacağını söyledi, ancak cuma günü bunun bir yalan olduğunu bize gösterdi. Facebook, Trump’ın kışkırtıcı mesajlarına karşı harekete geçmemek için bahaneler üretmeye devam edecek” dedi.

Facebook Çalışanları, Trump Karşısında Sessiz Kalan Mark Zuckerberg’ü Eleştirmeye Başladı

Öte yandan Facebook’un politikalarına karşı tepki olarak istifa eden tek kişi Aveni değil. Temmuz 2018'den beri sosyal medya devinde çalışan Owen Anderson da kişisel Twitter hesabından yaptığı palyşaımda, “Bugün itibarıyla artık bir Facebook çalışanı olmadığımı duyurmaktan gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı. Facebook’un söz konusu istifalar karşısında nasıl bir tutum takınacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: