Eğitim

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ OYA ERSOY "LGS birçok öğrenci ve veliyi riske attı"

Fotoğraf: AA, Adıyaman’da yeni tip koronavirüs tedavisi gören öğrenciler, Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sınavına ambulanslarla gitmişti.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, 20 Haziran tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS), bir sınıfın karantinaya alınması ile ilgili olarak “birçok öğrenci ve veli riske atıldı” dedi. 

TIKLAYIN – “Manisa’da 20 öğrencinin karantinaya alındığı doğru mu?”

Veliler ve hekimlerin tüm uyarı ve tedirginliklerine rağmen 20 Haziran tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sınavında (LGS) koronavirüse yakalanan bir öğrencinin sınava girmesi sonucu 20 kişinin de karantinaya alındığı haberleri basına yansımıştı.

Oya Ersoy, hem velilerin hem de öğrencilerin koronovirüse karşı hiçbir önlem alınmayarak riske atılmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu. 

“YKS iptal edilmeli”

Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Ersoy şu ifadelere ver verdi:

“Bakanlık tarafından sınava giren çocukların ne sağlığı ne de psikolojileri dikkate alınmıştır. Koronavirüs bulaşıcılığının devam ettiği bu süreçte ortaokul öğrencilerinin liselere geçişi için yapılan sınavın iptal edilmemiş olmasının, hiçbir mantıklı açıklamasının olmadığını, sınavların iptal edilmeyerek öğrenci ve velilerin hayatlarının riske atıldı.”

Yapılan LGS sınavı sonrasında vaka sayılarında artış yaşanabileceğinin altını çizen Ersoy, 27-28 Haziran’da yapılması planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) da iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Oya Ersoy Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti:

  • Manisa Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulu’nda koronavirüs olduğu ileri sürülen öğrenci sınava girmiş midir?
  • Millî Eğitim Bakanlığı olarak, veli ve hekimlerin tüm ısrarlarına rağmen bu sınavların yapılmasının birçok öğrenci ve veliyi riske attığını düşünüyor musunuz?
  • 20 Haziran tarihinde Manisa Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulu’nda 15 No’lu derslikte sınava giren 19 öğrenci karantinaya alınmış mıdır?
  • Yapılan LGS sınavında öğrencilerin maruz bırakıldığı sınav ve virüs baskısı birçok öğrencinin başarısını olumsuz etkilemiştir. Bunun üzerine 27-28 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavını (YKS) iptal etmeyi düşünüyor musunuz?

Ne olmuştu?

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin, Manisa’da coronavirüsü taşıyan bir öğrencinin önlem alınmadan sınava sokulduğunu duyurmuştu.

Aydoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Haftalardır Eğitim Sen olarak LGS, YKS uyarılarımızı sürdürdük. Aslolan sağlık, yaşam hakkıdır dedik. Sınav sırası ve sonrasında uyarılarımızın haklılığı bir kez daha kanıtlandı. Covid-19 tanısı konulan bir öğrenci nasıl tüm öğrencilerle birlikte sınava alınabilir?” demişti.

Eğitim Sen’in iddiası şöyle:

* Manisa Şehit Ömer Halisdemir Ortakolu’nda Covid’li bir öğrenci önlem alınmadan 20 öğrenciyle aynı sınıfta LGS’ye girdi.

* 75 dakikalık sözel sınavı bitene kadar sınıfta kalan öğrenci, fenalaştı denilerek sayısal sınav için ayrı dersliğe götürüldü.

* Sınav bitiminde ise ilk sınıftaki öğrenciler karantinaya alındı.

(AÖ)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: