Spor

İtalyan basını: Suarez, Juventus’a transfer olabilmek için girdiği İtalyanca sınavının sorularını çaldı

Luis Suarez’in Barcelona’dan Juventus’a transferi önceki gün iptal olmuştu. Kulüp yetkilileri iptal sebebi olarak ‘Vatandaşlık belgesi işleminin uzun süreceği ve bu nedenle oyuncuyu oynatamayacak olmaları’ açıklamışlardı. Ancak olayın iç yüzü bambaşka çıktı.

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, Urguaylı futbolcunun girdiği İtalyanca dil sınavında soruları çaldığı ileri sürüldü.

Perugia Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma çerçevesinde Mali Polis, kentteki Universita degli Stranieri’nin (Yabancılar Üniversitesi) ilgili birimine baskın yaptı.

İddiaya göre, yapılan araştırmalarda temel düzeyde İtalyanca bilgisi olan Suarez’in girdiği dil sınavının soru ve konuları daha önceden belirlendi ve  kendisine verildi.

Ayrıca, sınavdan 100 üzerinden 90 alan Suarez’in normalde oldukça uzun süren sınavı sadece 30 dakikada bitirdiği belirtildi. 

İtalyan gazeteci Tancredi Palmeri’nin paylaştığı bilgiye göre, polis telefon görüşmelerini dinledi ve komisyondaki profesörlerin aralarında geçen diyalogları ortaya çıktı. Konuşmalarda, “Suarez’in sınavı geçmesi gerekiyor. Bu 10 milyon euroluk bir anlaşma. Bu yüzden kaybedemez. Soruların bir bölümünü öğrendi. Sınavı geçemezse bizi bombalarlar” ve “Ama fiil çekmeden konuşuyor” gibi ifadeler dikkati çekti.

The #Suarez fixed exam is HUGE.

Wiretapping made by police revealed talks between the professors in the commission:

“He must approve this exam, it’s a 10m€ deal and he can’t lose it because of this”

“He has learned part of the exam”

“They bomb us if he doesn’t get approved”

— Tancredi Palmeri (@tancredipalmeri) September 22, 2020

​Savcılığın, yabancılara dil sınavı yapan okula yönelik soruşturmayı, soruların öğrencilerle mutabık kalınarak hazırlandığı iddiaları üzerine Şubat ayında başlattığı da haberlerde aktarıldı.

Transfer döneminde adı sık sık Juventus ile anılan Luis Suarez’in İtalyan ekibine transfer olabilmesi için Avrupa Birliği dışı futbolcu statüsünden çıkması gerekiyordu. Bunun için İtalyan eşi üzerinden ülke vatandaşlığını almak isteyen oyuncunun, B1 seviyesinde İtalyanca dili yeterlilik belgesi alması gerektiği belirtiliyordu. 

Luis Suarez, 17 Eylül Perşembe günü İtalya’nın Perugia kentine gelip, üniversitede dil sınavına girdikten sonra şehirden ayrılmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: