Teknoloji

John Boyne, Kitabında Zelda Evreninden Malzemeler Kullandı

Yeni bir şey araştıracağımızda ya da öğreneceğimizde başvurduğumuz ilk araç Google oluyor. The Boy in the Striped Pyjamas (Çizgili Pijamalı Çocuk) kitabının yazarı John Boyne'un da A Traveler at the Gates of Wisdom kitabında yapması gereken belki buydu. Sebebi ise yazarın söz konusu son kitabında The Legend of Zelda'daki fantastik bileşenlerin yer alması.

Gazeteci Dana Schwartz'a göre buradaki problem, "kırmızı kıyafet boyası bileşenleri" (ingredients red dye clothes) arama sonuçlarında gerçek bir tarif yerine Polygon sitesindeki "The Legends of Zelda: Breath of the Wild oyununda kıyafetlerinizi nasıl boyarsınız" başlıklı bir yazının çıkmasıydı. Aslında bu durum Google algoritması için çok da alışmadık bir durum değil ancak bu sefer olay, popüler bir yazarın yayınlanmış bir kitabına kadar uzandı.

Gerçek bir kitapta Zelda tarifi

- John Boyne, Kitabında Zelda Evreninden Malzemeler Kullandı

Reddit'teki Breath of the Wild subreddit'inde bir kullanıcı kitaptan bir sayfayı paylaştı. Paylaşılan sayfada bir karakter, 5. yüzyılda Attila döneminde kırmızı kıyafet boyası yapmak için dört 'Hylian' sihirli mantarı, kırmızı 'lizalfos' kuyruğu, Octorok Eyeball ve 'keese' kanatları gibi bileşenler kullanıyor.

Kitabın yazarı, yaptığı hataya daha esprili bir şekilde yaklaştı, Boyne "Birisi, Traveller yayınlandığında teşekkür bölümüne Zelda'yı ekleyeceğimi hatırlatsın" dedi. Tabii böyle bir hata kitabın sonraki basımlarında düzeltilebilir ya da e-kitap formatında derhâl halledilebilir ancak yazar, "olduğu gibi bırakmayı" planladığını söyledi.

- John Boyne, Kitabında Zelda Evreninden Malzemeler Kullandı

(Lizalfos)

Japon YouTuber'ın 7 Hesap Makinesiyle Ortaya Çıkardığı Zelda'nın Tema Müziği

Belki de John Boyne'un başına gelenler diğer yazarlar için de bir ders olmalı. Yazılacak bir kitapta kullanılacak olan kaynaklar daha titiz bir şekilde araştırılmalı. Yazarın söz konusu bu kitabının şu an için Türkçe basımı bulunmuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: