Spor

Jordan’ın, ‘Air Jordan’ koleksiyonunun ismi nasıl bulundu?

Menajer David Falk, Chicago Bulls efsanesi Michael Jordan’ın Nike’nin ürettiği “Air Jordan” koleksiyonunun isminin çıkış hikayesini açıkladı.

Air Jordan, spor giysilerindeki en ikonik markalardan biri ve halihazırda milyarlarca dolar gelir elde ediyor.

Falk, Action Network’ten Darren Rovell’e, Nike yöneticileriyle yaptığı toplantıda Air Jordan adını nasıl bulduğunu şöyle anlattı:

“Rob Strasser bana, ‘Ona kendi ayakkabı ve kıyafet koleksiyonunu vermeyi düşünebiliriz. Bu koleksiyona ne isim vermek istersin?’ dedi. Ona boş boş baktım ve ‘Koleksiyona ne mi demek istiyorum? Michael Jordan demek istiyorum’ dedim.

“Michael’ın 21 yaşında bir basketbol oyuncusu olarak kendi koleksiyonunun tasarımcısı olduğunu ileri sürmenin, hiçbir güvenilirliği olmadığını düşünmüştü. ‘Bak, bunu yapmaya istekli olabiliriz, ama bir isim bulmalısın ve bu Michael Jordan olamaz.’ dedi. Kelimenin tam anlamıyla onu boğmak istemiştim. Yani, çok sinirliydim. Gerçek anlamda bir dakikadan az bir sürede aklıma geldi. ‘Tamam, buna Air Jordan diyeceğiz’ dedim.”

Falk, Nike yöneticilerine bu ismin, Jordan’ın çok iyi sıçrayarak oynadığı oyunu ve aynı zamanda o dönem için yeni olan Air teknolojisini vurguladığını açıklamıştı.

Nike, Air Jordan spor ayakkabılarını 1984’te piyasaya sürmüş ve NBA’in ayakkabıyı yasakladığı üzerine akıllıca bir pazarlama kampanyası oluşturmuştu. Ancak birçok kişi bunun şirket tarafından sürdürülen bir efsane olduğunu söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: